Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 28 grudnia 2021 roku – 3 stycznia 2022 roku 


Eksperci w 2022 roku prognozują spadek bezrobocia oraz wzrost PKB i płac

Na koniec 2022 roku bezrobocie wyniesie 5-5,1%, a dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach może sięgnąć w skali roku 7%  o prognozach Konfederacji Lewiatan poinformował 29 grudnia portal Prawo.pl. 

“W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać dalszego spadku liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, aczkolwiek dynamika tych zmian nie będzie już tak znacząca jak w tym roku. Na koniec 2022 roku bezrobocie może wynieść 5-5,1%” – stwierdziła Monika Fedorczuk, ekspertka ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan. Podkreśliła również, że szansą na uzupełnienie braku pracowników na rynku pracy są migranci zarobkowi, szczególnie z krajów za wschodnią granicą Polski.  

Niemniej optymistyczne prognozy dotyczą wzrostu PKB w Polsce. Zdaniem Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan, cytowanego na łamach portalu Money.pl, rok 2021, według przewidywań, zakończymy ze wzrostem PKB na poziomie 6,2%. Natomiast w 2022 roku PKB powinien wzrosnąć średnio o 4,1%. “Zdecydowanie lepiej zapowiada się pierwsza połowa roku aniżeli jego końcówka” – uważa ekspert.  


Prognoza: W 2022 roku w gospodarce pojawi się około 80 tys. nowych etatów 

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 4,3% w 2022 roku i 4,5% w 2023 roku. Prognoza zakłada uzyskanie porozumienia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy – podał 21 grudnia Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). 

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów z PIE, w nadchodzących latach czeka nas dalszy wzrost zatrudnienia. W 2022 roku stopa bezrobocia rejestrowanego powinna spaść do poziomu 5%, tym samym głównym wyzwaniem nadchodzących lat będzie inflacja, która w 2022 roku może wynieść średnio około 7,3%. Należy jednak spodziewać się dalszego wzrostu zatrudnienia.  

“Prognozujemy też dalszy wzrost liczby pracujących – w gospodarce pojawi się około 80 tys. nowych etatów głównie w sektorze usług – oznacza to wzrost o ok. 0,6% względem III kw. 2021 roku. Wyzwaniem dla rynku pracy będzie niedobór pracowników. Dane GUS wskazują, że odsetek osób długotrwale niepracujących w relacji do bezrobotnych jest najwyższy od początku 2018 roku i ciągle rośnie” – podsumował Jakub Rybacki, analityk zespołu makroekonomii PIE. 


GUS odnotowuje wzrost ruchu granicznego 

W III kwartale 2021 roku, w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, odnotowano wzrost ruchu granicznego cudzoziemców o 8,8%, a Polaków o 13,6%.  podał GUS w opublikowanym 27 grudnia raporcie “Ruch graniczny oraz wydatki cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą w III kwartale 2021 roku”. 

W III kwartale 2021 roku liczba przekroczeń granicy Polski wyniosła 62,3 mln, co stanowi wynik wyższy zarówno w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, jak i z II kwartałem 2021 roku.  

W strukturze ruchu granicznego na granicy lądowej największy udział miały przekroczenia odcinka granicy z Niemcami (55,0%), Czechami (23,4%), Słowacją (12,0%), Ukrainą (4,9%), Litwą (3,4%), Białorusią (1,2%) i Rosją (0,1%). Na odcinkach lądowej granicy Polski dominowali przede wszystkim obywatele kraju sąsiadującego, na przykład: na granicy z Ukrainą – obywatele Ukrainy (92,6%), na granicy z Białorusią – obywatele Białorusi (81,1%), a na granicy z Rosją – obywatele Rosji (59,1%).