Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 27 czerwca – 3 lipca 2023 roku
Eurostat: Polska z drugim najniższym wskaźnikiem bezrobocia w UE
Stopa bezrobocia w maju, podobnie jak w kwietniu, wyniosła w Polsce 2,7%, zaś stopa bezrobocia w strefie euro od kwietnia nie zmieniła się i wciąż pozostaje na poziomie 6,5% – poinformował 30 czerwca portal Forsal.pl, powołując się na najnowsze dane Eurostatu.
Najniższe bezrobocie (2,4%) odnotowano w Czechach. Polska zajęła drugie miejsce, ze wskaźnikiem 2,7%. W maju bez pracy w naszym kraju było 472 tys. osób., wobec 469 tys. w kwietniu. Wśród państw członkowskich Wspólnoty najwyższy wskaźnik bezrobocia odnotowały: Hiszpania (12,7%), Grecja (10,8%) i Włochy (7,6%).
Zgodnie z danymi Eurostatu w maju 2023 roku w całej Wspólnocie było 12,937 mln bezrobotnych osób, z czego 11,014 mln to bezrobotni w strefie euro. W porównaniu z kwietniem bieżącego roku oznacza to spadek liczby bezrobotnych o 75 tys. osób w UE i o 57 tys. w strefie euro. W porównaniu z majem zeszłego roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 257 tys. w UE i o 227 tys. w strefie euro.
ZUS: Coraz więcej zatrudnionych cudzoziemców w Polsce
Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w maju 2023 roku 1 mln 85 tys. i wzrosła w stosunku do kwietnia br. o 8,3 tys. – wynika z najnowszych danych ZUS, o których poinformował 28 czerwca portal Bankier.pl.
Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na koniec maja 2023 roku wskazują na to, że liczba płatników składek i ubezpieczonych, w tym cudzoziemców jest bardzo wysoka i rośnie. Największy wzrost w stosunku do kwietnia br. dotyczy obywateli Ukrainy – o 3,3 tys. i Białorusi – o 1,9 tys.
– Nie przeszkodziła temu inflacja ani skutki wojny na Ukrainie. Rośnie liczba pracowników, zleceniobiorców i przedsiębiorców. Spada liczba bezrobotnych z prawem do zasiłku, zgłaszanych przez urzędy pracy – podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Niemcy: potrzeba aż 1,5 mln imigrantów rocznie. Przybysze nie muszą znać języka
Według Moniki Schnitzer, ekspertki w dziedzinie ekonomii, Niemcy, aby przeciwdziałać niedoborom kadr, potrzebują 1,5 mln imigrantów rocznie – poinformował 3 lipca portal Business Insider.
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Monikę Schnitzer Niemcy potrzebują 1,5 mln imigrantów rocznie, jeśli chcą utrzymać dotychczasową liczbę pracowników. Ekspertka stwierdziła, że niemiecka ustawa o pracownikach wykwalifikowanych to krok we właściwym kierunku. Dodała jednak, że potrzeba czegoś więcej.
– Nie powinniśmy wymagać, aby zagraniczni wykwalifikowani pracownicy mówili po niemiecku przy każdej pracy. Musimy się natomiast upewnić, że pracownicy urzędu imigracyjnego mówią po angielsku – podkreśliła Monika Schitzer w rozmowie z „Süddeutsche Zeitung”.