Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 16 – 22 lutego 2021 roku 


Rząd zapowiada uproszczenie procedury zatrudniania cudzoziemców. Ekspert EWL: To bardzo dobra wiadomość dla polskiego biznesu 

Wydłużenie czasu zatrudnienia cudzoziemców w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, wprowadzenie nowego typu dokumentu pozwalającego na uproszczony dostęp obcokrajowców do polskiego rynku pracy na okres nawet do trzech lat, przyspieszenie wszystkich postępowań legalizacyjnych oraz wyeliminowanie nadużyć w kwestii zatrudniania obcokrajowców – to propozycje rządu, o których w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, opublikowanym 18 lutego, poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.  

Ponadto rząd chce, aby wszystkie niezbędne formalności można było uregulować w jednym urzędzie, co nie tylko zmniejszyłoby liczbę wymaganych dokumentów, ale również pozwoliłoby znacząco przyśpieszyć ten proces. 

Według Michała Wierzchowskiego, dyrektora sprzedaży EWL, zapowiedź rządu jest bardzo dobrym sygnałem dla polskiego biznesu. 

“Umożliwiłoby to zmniejszenie rotacji pracowników, a także obniżyłoby koszty prowadzenia biznesu” – podkreśla ekspert w komentarzu dla portalu PulsHR.pl.  


Białoruscy informatycy wyjeżdżają do Polski i Ukrainy 

Od sierpnia 2020 roku z Białorusi wyemigrowało ok. 15% specjalistów IT. Poinformował o tym 19 lutego wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk, powołując się na badanie Dev.by.  Sondaż pokazał, że najwięcej białoruskich informatyków przeprowadziło się do Polski (42,6%) oraz na Ukrainę (14,8%). Do najważniejszych kierunków migracji także należą: Litwa (9,9%), Niemcy (6,8%) oraz Rosja (3,7%).  

Ponadto 63,9% z tych, którzy zamierzają wyjechać z Białorusi, chce wybrać Polskę, Litwę – 34,1%, Niemcy – 32,3%, a Ukrainę – 31,5%.  


Niemcy zachęcają obywateli Ukrainy do przyjazdów na prace sezonowe   

Ukraina i Niemcy aktywnie współpracują w zakresie uproszczenia warunków legalnego pobytu i zatrudnienia ukraińskich migrantów. O tym 17 lutego poinformowała ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen.  

„Wszyscy jesteśmy bardzo zależni od dalszego przebiegu pandemii. Moi koledzy tutaj (na Ukrainie – red.) oraz w Niemczech intensywnie pracują nad tym, aby migranci zarobkowi mogli przyjeżdżać do Niemiec, na przykład do pracy na farmach, zbierać owoce, truskawki” – cytuje Feldhuzen agencja Ukrinform. Jednocześnie ambasador przypomniała, że dla takich migrantów zarobkowych obowiązują specjalne zasady, m.in. odbywanie stażu w Niemczech w ramach nauki w zakresie rolnictwa na Ukrainie. 

Przypomnijmy, że według FT, w Niemczech w branży rolniczej co roku jest zatrudnionych nawet 300 tys. pracowników sezonowych z Europy Wschodniej.  

Źródło: Ukrinform