Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 15 – 21 listopada 2022 roku
MRiPS: Zatrudnienie w Polsce znalazło już 670 tys. uchodźców z Ukrainy
Ponad 670 tys. uchodźców z Ukrainy zatrudnionych zostało na podstawie zgłoszenia pracodawcy do powiatowego urzędu pracy. Poinformował 16 listopada portal 300gospodarka.pl, powołując się na słowa wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda.
Uproszczone przepisy dotyczące zatrudniania Ukraińców, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022, obowiązują od połowy marca. Ustawa zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną oraz umożliwia im dostęp do polskiego rynku pracy.
“Dzisiaj poprzez tę łatwiejszą drogę w Powiatowych Urzędach Pracy, gdzie tylko pracodawca powiadamia urząd pracy o zatrudnieniu osób z Ukrainy, jest łatwiej [zatrudniać – red.]. Mamy ponad 670 tys. takich osób zatrudnionych” – poinformował Stanisław Szwed.
Niemcy: Ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło stałe zatrudnienie
W połowie października w Federalnej Agencji Pracy w Niemczech zarejestrowanych było 405 tys. obywateli Ukrainy gotowych do pracy. Ponad 100 tys. uchodźców znalazło stałą pracę od czasu przybycia do Niemiec – podał 17 listopada portal Bankier.pl, powołując się na dane niemieckiej Federalnej Agencji Pracy.
Według podanych przez niemiecką Federalną Agencję Pracy w połowie października zarejestrowanych było 609 tys. uchodźców z Ukrainy, z czego 204 tys. to dzieci. Wynika z tego, że osób zdolnych do pracy było 405 tys., zaś z szacunkowych danych Agencji za październik wynika, że tylko ponad jedna czwarta uchodźców z Ukrainy w wieku produkcyjnym znalazła już stałą pracę.
Rynek pracy Finlandii potrzebuje 50 tys. imigrantów rocznie
Według fińskiej Federacji Przemysłu Technologicznego w ciągu następnych trzech dekad Finlandia będzie potrzebować do pracy ponad 50 tys. imigrantów rocznie – poinformował 19 listopada portal Bankier.pl.
Jaakko Eskola, przewodniczący Federacji Przemysłu Technologicznego podkreślił, że 50 tys. pracowników oznacza ok. 1 mld euro nowych wpływów podatkowych każdego roku.
„Jeśli zabraknie nam pracowników w wieku produkcyjnym, będziemy musieli przywyknąć do zupełnie innej Finlandii, niż to państwo dobrobytu, które budowano przez dziesięciolecia w drugiej połowie XX wieku” – przestrzegł.
Dodał również, że wyłącznie w sektorze eksportowym przemysłu technologicznego potrzeba w ciągu dekady ok. 130 tys. nowych specjalistów, a tylko połowa z nich zastąpi tych odchodzących na emeryturę.
Ukraina: Co najmniej 5 milionów mieszkańców straciło pracę z powodu wojny
Wiceminister gospodarki Ukrainy Tatiana Bierieżna podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Ekonomicznego poinformowała, że co najmniej 5 mln osób w Ukrainie straciło pracę z powodu trwającej wojny – o tym poinformował 20 listopada portal Ukraińska Prawda.
„Wojna niszczy ukraiński rynek pracy. Walki trwają tam, gdzie zatrudnionych było 10 milionów pracowników. Co najmniej 5 milionów ludzi straciło pracę” – powiedziała wiceminister Tatiana Bierieżna
Według niej w wyniku działań wojennych kraj opuściło już około 7 mln osób, co znacząco wpłynęło na wzrost bezrobocia. Teraz jednym z kluczowych priorytetów prac rządu jest stabilizacja i ożywienie gospodarki, rozwój rynku pracy oraz działania związane z powrotem obywateli Ukrainy do kraju.
Przypomnijmy, że według portalu Ukraińska Prawda od początku wojny 404 tys. obywateli Ukrainy otrzymało status bezrobotnych, zaś stopa bezrobocia w Ukrainie na koniec 2022 roku wyniesie 30%.