Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 1 – 7 listopada 2022 roku
MRiPS: Około 650 tys. obywateli Ukrainy korzysta z zatrudnienia na podstawie uproszczonej procedury
Minister Marlena Maląg poinformowała, że w Polsce, korzystając z uproszczonej procedury legalizacyjnej, pracuje około 650 tys. obywateli Ukrainy – podał 3 listopada portal Business Insider.
Owe dane znajdują swoje odbicie w statystykach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak poinformowała szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska, w końcówce września liczba cudzoziemców objętych ubezpieczeniem emerytalnym wyniosła 1,05 mln i wzrosła o 44 tys. w stosunku do sierpnia oraz aż o 402 tys. w porównaniu z lutym 2020 roku.
Około dwie trzecie cudzoziemców w ubezpieczeniach to mężczyźni. Wśród ubezpieczonych cudzoziemców dominują obywatele Ukrainy — stanowią oni 72% wszystkich obcokrajowców w rejestrach ZUS.
Holandia: Ponad 80% uchodźców z Ukrainy podjęło zatrudnienie
W Holandii zdecydowana większość (niemal 83%) obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się opuścić swój kraj w efekcie rosyjskiej agresji, znalazła pracę – podał 3 listopada ukraiński portal espreso.tv.
Zgodnie z danymi, obecnie w Holandii mieszka ok. 55 tys. obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 65 lat. Do Jednostki Wykonawczej Ubezpieczeń Pracowniczych (UWV) trafiło 46 tys. zgłoszeń od pracodawców, którzy zatrudniali obywateli Ukrainy, co stanowi ok. 83% przebywających na terenie kraju uchodźców z Ukrainy.
Większość obywateli Ukrainy znalazła zatrudnienie w gastronomii za pośrednictwem agencji zatrudnienia, przede wszystkim w Amsterdamie i Hadze.
Kanada: Podwyższenie limitów imigracyjnych do pół miliona osób w 2025 roku
Kanadyjski plan imigracji zakłada zwiększenie liczby otrzymujących prawo stałego pobytu do nawet pół miliona osób w 2025 roku – podał 2 listopada portal Forsal.pl, powołując się na słowa kanadyjskiego ministra imigracji Seana Frasera.
Według najnowszych danych kanadyjskiego urzędu statystycznego 23% mieszkańców Kanady to imigranci. W 2021 roku Kanada przyjęła ponad 405 tys. imigrantów, w przyszłym roku liczba otrzymujących prawo stałego pobytu wzrośnie do 465 tys., w 2024 do 485 tys. i do pół miliona w 2025.
W Kanadzie brakuje obecnie ok. 1 mln pracowników, a plany imigracyjne mają pomóc firmom zwiększyć zatrudnienie, przyciągając wykwalifikowanych robotników różnych branż, osoby zainteresowane pracą w opiece zdrowotnej, sektorach produkcji i technologicznym. 60% limitów imigracyjnych dotyczyć będzie tzw. „klasy ekonomicznej”.
„Nasz plan koncentruje się na wzroście gospodarczym” – podkreślił minister imigracji, Sean Fraser.