Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 3 – 9 października 2023 roku
Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w górę, ale to nie koniec problemów
Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wzrósł we wrześniu do 43,9 pkt z 43,1 pkt zanotowanych w poprzednim miesiącu – poinformował 2 października portal Business Insider, powołując się na komunikat S&P Global.
Najnowsze odczyty indeksu PMI dla polskiego przemysłu wskazują, że sektor odpowiadający jednej piątej naszej gospodarki, choć wciąż boryka się z trudnościami, to odnotował pierwszy od dawna wzrost. Ale struktura danych nie zachwyca. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 pkt oznacza ożywienie w sektorze, niżej zaś spadek aktywności. Poniżej bariery 50 pkt indeks PMI dla naszego przemysłu utrzymuje się nieprzerwanie od marca 2022 r.
Choć doszło do lekkiego odbicia, to eksperci podkreślają, że jest to kolejny z rzędu słaby odczyt, ponieważ indeks znajduje się poniżej 50 pkt. Wciąż jednak jest on nieco lepszy od prognozowanego wcześniej rezultatu w okolicach 43,7 pkt. Wskaźnik PMI wzrósł dopiero po raz drugi w ciągu siedmiu miesięcy.
Łódź: Spada liczba legalnie pracujących Ukraińców, wzrasta liczba obywateli Białorusi
W województwie łódzkim spada liczba legalnie pracujących Ukraińców, zaś wzrasta liczba obywateli Białorusi – poinformowała 6 października Gazeta Wyborcza.
Na koniec maja tego roku na terenie województwa łódzkiego odnotowano 69 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. W porównaniu do stycznia liczba obcokrajowców zatrudnionych legalnie w regionie łódzkim spadła o 1,4 tys. osób.
Największy spadek ubezpieczonych cudzoziemców odnotowano wśród obywateli Ukrainy. Obecnie w Łódzkiem zarejestrowanych w ZUS jest ponad 50 tys. osób posiadających paszport ukraiński (o 2,2 tys. mniej niż w styczniu). Według statystyk łódzkiego ZUS-u na drugim miejscu w liczbie zatrudnionych obcokrajowców są obywatele Białorusi, których w naszym regionie legalnie pracuje 5,3 tys., czyli 300 osób więcej niż na początku roku.
Ukraina: Liczba ofert pracy osiągnęła najwyższy poziom od początku rosyjskiej inwazji
Wrzesień stał się miesiącem, w którym aktywność osób poszukujących pracy w Ukrainie spadła, za to liczba ofert pracy osiągnęła najwyższy poziom od początku rosyjskiej inwazji – podało 7 października Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, powołując się na Ekonomiczną Prawdę.
Według danych z serwisu pracy Work.ua, liczba ofert pracy we wrześniu wyniosła 105 tys. Jest to najlepszy wynik od początku inwazji na pełną skalę. W międzyczasie firmy opublikowały we wrześniu prawie 10 tys. ofert pracy, co stanowi spadek o 3% w porównaniu z sierpniem. Liczba ofert pracy od rekruterów prawie się nie zmniejszyła i wyniosła niemal 60 tys.
Większość ofert pracy (62%) opublikowanych na portalu we wrześniu dotyczyła przede wszystkim pięciu obwodów: kijowskiego, dniepropietrowskiego, lwowskiego, odeskiego i charkowskiego.
Na początku jesieni zauważalny jest wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. mediów społecznościowych i mechaników do wymiany opon (wzrost o 22% w ciągu miesiąca). Pracodawcy chętniej oferowali pracę emerytom i byłym żołnierzom (+8% w ciągu miesiąca) oraz studentom (+6% w ciągu miesiąca). Jednocześnie poszukiwani byli sprzedawcy-doradcy, administratorzy, menedżerowie ds. sprzedaży, księgowi i kierowcy.