Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 28 stycznia – 3 lutego 2025 roku
Dobre wieści! Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wzrósł nieco powyżej oczekiwań
PMI dla przemysłu wyniósł w lutym 48,8 pkt. To nieco więcej niż w styczniu (wtedy było 48,2 pkt.) i delikatnie powyżej oczekiwań (48,7) – podał 3 lutego portal Gazeta.pl.
Choć mamy do czynienia z pierwszym wzrostem od trzech miesięcy, to nadal wskaźnik PMI dla Polski jest na recesyjnym poziomie. Znajduje się on bowiem wciąż poniżej progu 50 punktów. Zdaniem analityków S&P Global Market Intelligence w styczniu główny wskaźnik PMI zbliżył się do neutralnego progu, zaś jego przekroczenie sygnalizuje ożywienie.
Według S&P Global polskie firmy produkcyjne poprawiły swoje oczekiwania na najbliższe 12 miesięcy. Zdaniem ekspertów polski przemysł liczy na poprawę sytuacji gospodarczej w Europie Zachodniej, nowe zamówienia i maszyny. Warto jednak podkreślić, że pierwszy raz od czterech miesięcy zatrudnienie w tym sektorze spadło.
Polska wydaje najwięcej zezwoleń na pobyt w całej UE
W 2023 roku Polska wydała 643 tys. pozwoleń na pobyt cudzoziemców, najwięcej w całej Unii Europejskiej – podał 29 stycznia portal Interia.pl, powołując się na najnowsze dane Eurostatu.
Według Eurostatu w 2023 roku kraje Unii Europejskiej wydały łącznie ponad 3,7 mln zezwoleń na pobyt dla obywateli spoza UE, co stanowi wzrost o prawie 5% w porównaniu z 2022 rokiem. Zgodnie z danymi Eurostatu, Polska okazała się liderem w tej statystyce, wydając 17% wszystkich przyznanych dokumentów w UE. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy z 16% (586 tys.), a trzecie miejsce zajęła Hiszpania z 15% zezwoleń (549 tys.).
Mimo tak wysokiego wyniku Polski, eksperci podkreślają, że wśród cudzoziemców spoza UE otrzymujących zezwolenie niewielu jest poszukiwanych przez polskich przedsiębiorców specjalistów. Ponadto eksperci wskazują na biurokrację i brak perspektyw rozwoju. Podkreślają oni, że kluczowe znaczenie ma polityka migracyjna, która odwróci te proporcje i pomoże Polsce skuteczniej konkurować o specjalistów.
Polskie firmy mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników
Aż 66% firm w Polsce ma trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników – poinformował 31 stycznia portal Busines Insider, powołując się na raport “Indeks Biznesu” Konfederacji Lewiatan.
Według ekspertów Konfederacji Lewiatan wspominane zjawisko, mimo rekordowo niskiej stopy bezrobocia, zaczyna hamować rozwój przedsiębiorstw i zagraża stabilności gospodarki. Jednym z głównych problemów wskazywanych w raporcie Konfederacji Lewiatan jest brak spójnego systemu diagnozowania potrzeb rynku pracy.
Eksperci Lewiatana podkreślają również, że bez reformy polityki migracyjnej i efektywnych procedur uznawania kwalifikacji, Polska nie wykorzysta potencjału cudzoziemców na rynku pracy. Choć wzrost liczby cudzoziemców na rynku pracy w ostatnich latach był istotny, jednak nadal nie zaspokaja on rosnącego zapotrzebowania na pracowników w wielu sektorach.
Japonia: Cudzoziemcy ratują gospodarkę. Padła rekordowa liczba pracujących obcokrajowców
Liczba zagranicznych pracowników, zatrudnionych w Japonii, osiągnęła pod koniec października 2024 roku rekordowy poziom przeszło 2,3 mln osób – poinformował 2 lutego portal Bankier.pl.
Japonia zmaga się obecnie z niedoborem siły roboczej w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Z najnowszych danych rządowych wynika, że w Japonii znalazło zatrudnienie ponad 254 tys. osób więcej w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Średnia stopa bezrobocia w 2024 r. spadła o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnęła 2,5%.
Ogólna liczna zagranicznych pracowników wzrosła trzykrotnie w porównaniu z rokiem 2014 r., gdy wynosiła około 788 tys. osób. Obecnie obcokrajowcy stanowią 3,4%. krajowej siły roboczej. Pod względem narodowości największą grupę pracujących obcokrajowców stanowią Wietnamczycy (570 708 osób, czyli 24,8% ogółu), następnie Chińczycy (408 805) i Filipińczycy (245 565). Przeszło jedna czwarta obcokrajowców znalazła zatrudnienie w sektorze produkcyjnym – około 15% w branży hotelarskiej, a 12% w handlu detalicznym.