Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 28 listopada – 4 grudnia 2023 roku      


Wskaźnik PMI dla Polski wykazał największy miesięczny wzrost w swojej historii 

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w listopadzie wyniósł 48,7 pkt. wobec 44,5 pkt. w październiku – poinformował 1 grudnia portal Forsal.pl, powołując się na dane opublikowane przez firmę S&P Global. 

Dawid Sułkowski, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreślił, że poprawa wskaźnika to efekt mniejszej skali spadku nowych zamówień oraz zatrudnienia. Przypomniał, że według GUS w październiku wartość nowych zamówień spadła o 12,1% w ujęciu rok do roku. We wrześniu ten spadek wyniósł 22,8%. Dodał, że mimo widocznej poprawy przedsiębiorstwa wciąż mierzą się ze słabym popytem i wskazał, że według badań GUS barierę popytu w kraju identyfikuje 38,9% firm, a za granicą 29,7%. 

„Wskaźnik poprawił się trzeci miesiąc z rzędu, a jego miesięczny wzrost był największy w historii, pomijając okres pandemii. Indeks od 1,5 roku znajduje się poniżej 50 pkt. – co sugeruje spadek aktywności. Komentarz S&P wskazuje na poprawę nastrojów przedsiębiorców dotyczących najbliższych 12 miesięcy – są one najlepsze od początku 2022 roku.” – stwierdził Dawid Sułkowski w komentarzu do danych S&P Global. 


Eurostat: COVID-19 uderzył w demografię Europy. 

Eurostat opublikował najnowsze dane o demograficznej sytuacji Europy, zgodnie z którymi w 2021 roku ubyło ponad 250 tys. mieszkańców kontynentu – podał 27 listopada Dziennik Gazeta Prawna. 

Między 2021 a 2022 rokiem, podczas pandemii COVID-19, populacja UE zmniejszyła się o 265,3 tys. osób. Na spadek ten składa się kilka czynników. Z jednej strony zmniejsza się liczba urodzeń, liczba kobiet w wieku, w którym dzieci mogą rodzić, ale kluczową rolę odegrała też pandemia, z powodu której zmarło więcej osób niż w poprzednich latach. W 2021 roku wskaźnik naturalnej zmiany liczby ludności w UE wyniósł -2,7 na 1 tys. osób (z każdego 1 tys. osób ubyło 2,7).  

Eurostat przeanalizował dane z 1,1 tys. regionów i wykazał, że w 980 był ujemny przyrost (co znaczy, że zmarło więcej osób, niż się urodziło), w 173 był dodatni, a w 11 odnotowano taką samą liczbę urodzeń jak zgonów. Polska znalazła się w grupie pięciu państw, w których prawie każdy region zanotował ujemny wynik – oprócz Włoch, Słowenii, Czech i Słowacji.  


Wielka Brytania: Migracja netto w 2022 roku wyniosła 745 tys. osób 

Zgodnie ze sporządzonym przez Office for National Statistics (ONS) raportem na temat imigracji do Wielkiej Brytanii liczba migracji netto w 2022 roku wyniosła 745 tys., a nie jak pierwotnie zakładano 606 tys. – poinformowała 24 listopada Gazeta Wyborcza. 

ONS podkreśliło, że od czerwca 2022 do czerwca 2023 roku imigracja netto była niższa i wyniosła 672 tys. osób. Widoczny jest wzrost o 65 tys. w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Analitycy ONS ostrożnie zasugerowali, że może to wskazywać na początek trendu spadkowego. 

– Te liczby nie wskazują na znaczący wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Jest wiele pozytywnych czynników: głównymi przyczynami przyjazdów do Zjednoczonego Królestwa są edukacja i praca w służbie zdrowia – podkreślił szef Home Office.