Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 19 – 25 listopada 2024 roku 


ZUS: Liczba wszystkich ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1,177 mln 

We wrześniu tego roku liczba wszystkich ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1,177 mln. Dla porównania w 2008 roku w bazie ZUS było zaledwie 16 tys. cudzoziemców – poinformował 19 listopada portal money.pl, powołując się na najnowsze dane ZUS.  

Większość z ubezpieczonych, bo aż 779 tys. to obywatele Ukrainy, którzy najczęściej znajdują zatrudnienie w województwie mazowieckim (188,1 tys.), dolnośląskim (92,7 tys.) oraz wielkopolskim (89,5 tys.). Na 779,3 tys. zatrudnionych w Polsce obywateli tego kraju 406,5 tys. to mężczyźni, a 372,7 kobiety. Najwięcej pracujących u nas osób z ukraińskim paszportem ma 30-44 lata. ZUS poinformował, że od stycznia do października 2024 roku 800 plus wypłacono na 337,6 tys. dzieci z Ukrainy. 


Powstaje superurząd do kontroli firm

Nowy zespół ma połączyć siły kilku urzędów w walce z szarą strefą. Będzie koordynować kontrole u przedsiębiorców przeprowadzane m.in. przez ZUS, KAS czy PIP – podał 24 listopada Dziennik Gazeta Prawna. 

Informację o powołaniu nowego zespołu ujawnił Tomasz Tratkiewicz, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług Ministerstwa Finansów.  

– Z Międzynarodowym Funduszem Walutowym podjęliśmy działania, które pozwolą skoordynować strategię walki z szarą strefą na poziomie rządowym. Zbierze ona wszystkich interesariuszy, w tym m.in. MF, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czy ZUS. Powstanie ciało kolegialne pod przewodnictwem sekretarza lub podsekretarza stanu w MF, które będzie koordynowało działania w walce z szarą strefą – podkreślił Tratkiewicz na konferencji w siedzibie ZUS. 

Według wstępnych założeń, jeszcze w tym tygodniu ma zostać opublikowany projekt zarządzenia premiera, dzięki któremu będzie powołany komitet i określony zakres jego działań. Przed podpisem szefa rządu przejdzie on przez konsultacje społeczne. Rząd liczą, że udział w nich wezmą przede wszystkim przedsiębiorcy. 


Hiszpania zalegalizuje pobyt prawie miliona imigrantów

Rząd Hiszpanii wprowadził nowe przepisy, które skracają i upraszczają procedury migracyjne – poinformował 21 listopada portal Onet.pl. 

Nowe prawo pozwoli na uregulowanie statusu ok. 900 tys. nielegalnych imigrantów w kraju w ciągu najbliższych trzech lat. Zostało ono już opublikowane w hiszpańskim dzienniku urzędowym (Boletin Oficial del Estado, BoE). Zgodnie z założeniami hiszpańskiego rządu, w ciągu trzech lat swój status może uregulować nawet 300 tys. imigrantów rocznie. Minister ds. migracji Elma Saiz podkreśliła, że Hiszpania potrzebuje rąk do pracy w wyniku starzenia się społeczeństwa. 

Obraz przedstawia wiadomość prasową z Polskiej Agencji Prasowej, datowaną na 21 listopada 2024 roku o godzinie 05:41. Nagłówek wiadomości brzmi: "Hiszpania zalegalizuje pobyt prawie miliona imigrantów. 'Kraj potrzebuje rąk do pracy'." Artykuł informuje, że rząd Hiszpanii wprowadzi nowe przepisy, które skracają i upraszczają procedury mające na celu uregulowanie statusu około 900 tysięcy nielegalnych imigrantów w kraju w ciągu najbliższych trzech lat.