Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 16 – 22 kwietnia 2024 roku 


Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 12%, a zatrudnienie spadło o 0,2% 

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 zł brutto podał 22 kwietnia portal TVN24.pl, powołując się na Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12% rok do roku.   

“Wzrost ten spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami nagród w tym nagród motywacyjnych, bonusów, premii rocznych, kwartalnych i świątecznych, nagród jubileuszowych, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)” – napisano w komunikacie GUS. 

Z kolei zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rok do roku spadło o 0,2% – do poziomu 6 501 tys. etatów. 


Rosnący udział imigrantów w rynkach pracy USA i w strefie euro pomógł utrzymać wzrost gospodarczy  

Imigranci pomogli utrzymać wzrost w gospodarkach krajów o starzejących się społeczeństwach, czyli większości państw Zachodu. O tym, 21 kwietnia poinformowała Interia Biznes, powołując się na najnowszy przegląd gospodarki światowej MFW.   

World Economic Outlook przedstawia dane, które pokazują, że rynek pracy okazał się silniejszy niż można było się spodziewać i w całej gospodarce światowej przybyło siły roboczej. Większa podaż na rynku pracy wynika częściowo z migracji. W USA udział w rynku pracy ludzi urodzonych poza krajem wzrósł od 2019 roku o ok. 10%, a w strefie euro o ok. 18%. W tym samym okresie udział pracowników urodzonych w kraju nie zmienił się albo nawet nieco spadł. 
 
Prognozy na najbliższe pięć lat, które ogłosił Fundusz przewidują, że wzrost spowolni do 2,8% do 2029 roku i będzie słabszy o 1 pkt proc. niż średnia przed pandemią. Głównym powodem jest spadek produktywności. 


OECD: Polska wśród liderów pod względem utraty młodych talentów

Jak pokazują najnowsze dane OECD w roku 2015/2016 w krajach członkowskich organizacji mieszkało 40 mln wysoko wykształconych migrantów. Z tych danych wynika, że procentowo najwięcej talentów straciła Polska. Z kraju nad Wisłą wyjechało 1,2 mln dobrze wykształconych pracowników, co stanowiło ponad 3,1% populacji – pisze 19 kwietnia Forsal.  

Portal podaje, że w latach 2015/2016 z Indii wyemigrowało 3,12 mln młodych wykształconych ludzi, co przy populacji na poziomie ponad 1,3 mld, stanowi zaledwie 0,2%. Podobnie jest w przypadku Chin, skąd wyjechało 2,25 mln osób, czyli 0,16% populacji. 

Wśród innych głównych państw doświadczających drenażu mózgów, znalazły się także Filipiny, Meksyk i Rosja, które w ujęciu względnym straciły znacznie więcej utalentowanych pracowników niż pozostałe kraje.