Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 10 – 16 grudzień 2024 roku
GUS: Ponad milion cudzoziemców zatrudnionych w Polsce
Liczba cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę w końcu czerwca 2024 roku wyniosła 1.032,6 tys. osób – podał 9 grudnia PAP, powołując się na najnowsze dane GUS.
Wśród wszystkich zatrudnionych w Polsce obcokrajowców aż 394,2 tys. stanowili cudzoziemcy realizujący umowy cywilnoprawne. W końcu maja liczba cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę wyniosła 1.024,2 tys. osób. Według GUS, na koniec czerwca 2024 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,7%. Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy, których na koniec czerwca 2024 roku było 698,5 tys.
Cudzoziemcy z Azji i Ameryki Południowej coraz częściej podejmują pracę w Polsce
Liczba osób z Ameryki Południowej i Azji, które pojawiają się na polskim rynku pracy, ciągle rośnie. Tymczasem obywatele Ukrainy coraz częściej wyjeżdżają z Polski – poinformował 15 grudnia portal Money.pl.
Zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2023 roku najwyższy wzrost liczby pracujących w Polsce cudzoziemców odnotowali Kolumbijczycy (215%), Nepalczycy (110%) oraz Argentyńczycy (75%).
Przeprowadzone przez EWL Group badanie ukazuje, że pracujący w Polsce obywatele z krajów Ameryki Południowej i Azji są zadowoleni z życia i pracy w naszym kraju. Ich średnie wynagrodzenie netto wynosi około 950 dolarów (3 774 zł), co stanowi wzrost dochodów prawie trzykrotny dla imigrantów z Ameryki Łacińskiej i niemal czterokrotny dla tych z Azji. Ponad połowa z nich (60%) twierdzi, że ich obecna praca w Polsce jest zgodna z ich kwalifikacjami.
Brytyjski rząd mierzy się z poważnym problemem braku pracowników budowlanych
Brytyjski rząd mierzy się z poważnym problemem braku pracowników budowlanych, który zagraża realizacji planu budowy 1,5 miliona domów do 2029 roku – podał 13 grudnia portal Forsal.pl.
Niedobór ten wynika z kilku czynników: starzejącego się personelu, niewystarczającej liczby absolwentów branżowych szkół oraz skomplikowanego systemu imigracyjnego po brexicie. Firmy budowlane sygnalizują trudności w pozyskaniu pracowników, nawet pomimo państwowych inicjatyw szkoleniowych.
Według ekspertów zwiększenie imigracji mogłoby pomóc w złagodzeniu niedoboru pracowników. Długotrwały niedobór pracowników może doprowadzić do opóźnień w realizacji projektów budowlanych, wzrostu kosztów i spadku konkurencyjności brytyjskiego sektora budowlanego. Może to również utrudnić realizację planów rządu dotyczących budowy nowych domów i infrastruktury.