Obcokrajowcy, którzy ukończyli polskie uniwersytety, są nieocenionym wsparciem dla krajowej gospodarki – ujawnił zaprezentowany 16 grudnia raport sporządzony przez Fundację EWL na zlecenie Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Opracowanie „Cudzoziemcy ze Wschodu – absolwenci polskich uczelni na krajowym rynku pracy. Doświadczenie i potencjał” powstało na podstawie analizy ankiet, zebranych w 2024 roku od 270 obcokrajowców z krajów b. ZSRR (z wyłączeniem krajów bałtyckich), którzy ukończyli studia wyższe w Polsce i obecnie przebywają w naszym kraju, oraz 200 polskich firm zatrudniających migrantów.
Jak wynika z badań, aż 93% imigrantów z krajów b. ZSRR ukończyło w Polsce stacjonarne studia dzienne, co świadczy o ich wysokim zaangażowaniu w naukę. Blisko jedna trzecia respondentów zdecydowała się studiować w Polsce z myślą o przyszłej karierze zawodowej w naszym kraju lub innych państwach UE. To pokazuje, że polskie uczelnie są postrzegane przez migrantów ze Wschodu jako prestiżowe instytucje, oferujące wysokiej jakości kształcenie, które otwiera drzwi do międzynarodowej kariery.
Największą popularnością wśród zagranicznych studentów cieszą się kierunki ekonomiczno-biznesowe (21%). Taki wybór świadczy o pragmatycznym podejściu cudzoziemców, którzy chcą zdobyć umiejętności przydatne na rynku pracy. Dowodem na sukces tego podejścia jest fakt, że zdecydowana większość zagranicznych absolwentów polskich uczelni (97%) przebywających w Polsce znalazła zatrudnienie. Co więcej, aż 73% respondentów deklaruje, że ich obecna praca w naszym kraju odpowiada zdobytym kwalifikacjom lub jest powyżej nich. To według autorów raportu świadczy, że polskie uczelnie skutecznie przygotowują absolwentów do podjęcia wyzwań zawodowych w Polsce.
W raporcie czytamy także, że aż 79% zagranicznych absolwentów poleciłoby polskie uniwersytety swoim bliskim i znajomym.
„To dowód na to, że polskie uczelnie oferują nie tylko wartościowe wykształcenie, ale również pozytywne doświadczenie życia i nauki w Polsce. W perspektywie długofalowej, taka opinia absolwentów może znacząco zwiększyć liczbę zagranicznych studentów, a co za tym idzie – przyczynić się do rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego kraju” – uważa Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.
Co więcej, aż 83% cudzoziemców z polskimi dyplomami przebywających obecnie w Polsce planuje pozostać tu na stałe. Według ekspertów UW, dzięki temu krajowy rynek pracy może zyskać trwałe wsparcie w postaci dobrze wykwalifikowanych specjalistów, co pomoże złagodzić braki kadrowe oraz problemy demograficzne naszego kraju.
Polscy pracodawcy doceniają kompetencje i zaangażowanie zagranicznych absolwentów krajowych uczelni. Aż 64% dużych i średnich firm zatrudniających migrantów przyznaje, że zatrudnia także cudzoziemców z polskimi dyplomami, a około 3/4 pracodawców pozytywnie ocenia poziom ich przygotowania zawodowego oraz umiejętności językowe.
Biznes dostrzega wartość, jaką wnoszą zagraniczni absolwenci polskich uczelni. 60% firm planuje zwiększyć liczbę zatrudnianych migrantów spoza UE z polskimi dyplomami w 2025 roku. To według ekspertów EWL wyraźny sygnał, że międzynarodowe talenty będą odgrywać coraz większą rolę w rozwoju polskiej gospodarki, przyczyniając się do wzmacniania jej konkurencyjności.
„Nasz kraj staje się coraz bardziej liczącym się centrum edukacyjnym dla młodych talentów z zagranicy. Wprowadzając transparentne i stabilne przepisy migracyjne Polska ma szansę stać się nie tylko liderem w edukacji międzynarodowej, ale również miejscem, gdzie wykwalifikowani specjaliści realizują swoje zawodowe ambicje, wspierając rozwój naszej gospodarki” – nadmienia Alex Kartsel, wiceprezes EWL Group.
Jak pokazał raport, sfera IT (45%) oraz inżynieria (36%) to najbardziej pożądane przez polskich pracodawców specjalizacje wśród zagranicznych absolwentów. Ponadto blisko połowa badanych firm (49%) oczekuje od polskich uniwersytetów zmian w programach nauczania, podkreślając potrzebę lepszej współpracy między sektorem edukacji a biznesem. Pracodawcy także apelują o większe wsparcie dla studentów zagranicznych w takich sprawach jak m.in. doradztwo zawodowe czy pomoc w adaptacji (22%).