Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 27 sierpnia – 2 września 2024 roku 


GUS podał dane dotyczące bezrobocia 

Stopa bezrobocia w lipcu 2024 roku wyniosła 5,0% wobec 4,9% miesiąc wcześniej – poinformował portal Polskiej Agencji Prasowej, powołując się na Główny Urząd Statystyczny. 

Zgodnie z danymi GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 765,4 tys. wobec 762,2 tys. osób miesiąc wcześniej. Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w II kwartale 2024 roku 58,3% wobec 58,5% w poprzednim kwartale, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 56,7% wobec 56,6% poprzednio. 

Spadek stopy bezrobocia poniżej 5% jest mało prawdopodobny w najbliższym czasie – ocenił w poniedziałek Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ekspert dodał, że z końcem roku stopa bezrobocia wzrośnie z powodów sezonowych. 


ZUS: Ponad 1,16 mln zarejestrowanych obcokrajowców 

Na koniec czerwca w ZUS było zarejestrowanych ponad 1,16 mln obcokrajowców. To wzrost o 6% w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku – podał 29 sierpnia portal Business Insider, powołując się na najnowsze dane ZUS. 

Według najnowszych danych ZUS w ogólnej liczbie ubezpieczonych obcokrajowcy stanowili 7,1%. Większość z nich, bo aż 58,4%, było pracownikami, 36,4% – zleceniobiorcami, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia. Warto podkreślić, że według Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych pracownicy zagraniczni wypełniający luki kadrowe m.in. w transporcie i logistyce, przemyśle, budownictwie i rolnictwie. W latach 2015-2023 dodali 2,3% do wzrostu polskiego PKB – średnio o 0,24 pkt proc. rocznie.  

Ciągle najliczniejszą grupą obcokrajowców od wielu lat są obywatele Ukrainy. Na koniec pierwszego półrocza br. było ich ponad 771,2 tys., co stanowiło 66,5% wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS. Kolejną dużą grupą obcokrajowców są obywatele Białorusi. Na koniec omawianego okresu w ZUS było zarejestrowanych 134 tys. osób z Białorusi – to 11,6% wszystkich ubezpieczonych cudzoziemców. Liczba zarejestrowanych w ZUS obywateli Białorusi wzrosła o 10,1% w stosunku do stanu na koniec czerwca 2023 roku. 


Bogate regiony Azji potrzebują imigrantów 

Ekonomiści od dawna ostrzegają, że kurcząca się populacja w wieku produkcyjnym spowoduje niedobór siły roboczej, w tym Korei Południowej – poinformował 29 sierpnia portal The Economist.  

W ubiegłym roku udział wiz E-9, które obejmują niewyspecjalizowanych pracowników, wyniósł 120 tys. W tym roku liczba ta wzrośnie do 165 tys. całkowity zasób migrującej siły roboczej wzrósł o 9% w 2023 roku.  

W latach 2016-2022 populacja zagranicznych pracowników znajdowała się w stagnacji, nawet gdy niedobory siły roboczej stawały się coraz bardziej dotkliwe. Wynikało to z niskich limitów wizowych i trudnych warunków kwalifikowalności. Obecnie wszelkie bariery są powoli znoszone. Nowy program ogłoszony w lutym pozwoli rodzicom studentów zagranicznych wykonywać prace sezonowe na obszarach wiejskich, gdzie brakuje siły roboczej.