Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 15 – 21 sierpnia 2023 roku      


Udział cudzoziemców na polskim rynku pracy wzrósł do 6,5% 

Na koniec grudnia 2022 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł 6,5% – poinformował 17 sierpnia Główny Urząd Statystyczny. Pomiędzy styczniem a grudniem 2022 roku liczba ta wzrosła o ponad ¼ (z 5,2%).  

Obcokrajowcy wykonujący pracę w Polsce w 2022 roku pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupą byli obywatele Ukrainy (73%), zaś drugą pod względem liczebności grupą obcokrajowców na polskim rynku pracy byli obywatele Białorusi (10,1%). Na następnych miejscach uplasowali się przedstawiciele Gruzji, Indii, Mołdawii oraz Rosji.  

Jeżeli mówimy o sektorach PKD, to największa liczba cudzoziemców wykonujących pracę skupiała się w sekcji Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca – około 244 tys. cudzoziemców. O około 71 tys. mniej cudzoziemców było w sekcji Przetwórstwo przemysłowe i o około 101 tys. mniej w sekcji Transport i gospodarka magazynowa. 


W Polsce pracuje ponad 17 mln osób  

Według Eurostatu w Polsce w II kwartale 2023 roku pracowało 17 milionów i 42 tysiące osób – poinformował 21 sierpnia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  

Zdaniem analityka, lekki spadek względem początku roku (o 35 tys.) jest charakterystyczny dla spowolnienia gospodarczego. Jednocześnie zatrudnienie jest o 122 tys. wyższe niż rok temu i o 592 tys. wyższe niż w II kwartale 2019 roku. 

Z kolei Andrzej Kubisiak, wicedyrektor PIE, podkreśla, że dane Eurostatu obejmują wszystkie osoby zatrudnione w Polsce, bez względu na formę zatrudnienia oraz długoterminowych rezydentów. Ekspert dodaje, że jest to drugi odczyt we współczesnej historii z wynikiem powyżej 17 mln.  


W Czechach pracę podjęło 41% uchodźców z Ukrainy  

41% przebywających w Czechach uchodźców z Ukrainy znalazło zatrudnienie, a 21% szuka pracy – czytamy w opublikowanym 15 sierpnia raporcie IOM “Czechia – Surveys with Refugees from Ukraine: Needs, Intentions, and Integration Challenges”.  

Dodajmy, że według badań EWL i Studium Europy Wschodniej UW, w Polsce zatrudnionych jest 71% dorosłych ukraińskich uchodźców, a według badania DIW (Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych) w Niemczech zatrudnienie podjęło jedynie 18% uchodźców z Ukrainy w wieku produkcyjnym.  


Niemcy chcą ściągnąć więcej wykwalifikowanych pracowników zagranicznych poprzez digitalizację procedur legalizacyjnych  

Wobec ogromnego niedoboru wykwalifikowanych pracowników w wielu dziedzinach niemieckiej gospodarki szefowa MSW Nancy Faeser chce przyspieszenia procesu imigracji pracowników z zagranicy do Niemiec. W tym celu konieczna jest digitalizacja procedur wydawania wiz. O tym, jak podaje portal PulsHR.pl, minister poinformowała 15 sierpnia. 

„Potrzebujemy migrantów – wykwalifikowanych pracowników. Aby więcej osób do nas przyjeżdżało, musimy uprościć i przyspieszyć procedury” – podkreśliła szefowa MSW. Poinformowała, że obecnie uruchamiana jest możliwość składania wniosków przez internet. 

Nancy Faeser też wskazała na konieczność „redukcji przeszkód biurokratycznych”. W tym celu MSW i MSZ powinny zredukować przepisy pod kątem utrudnień. Jak zapewniła, „intensywnie pracują nad tym trzy ministerstwa”. Wydawaniem wiz zajmuje się Federalne Biuro Spraw Zagranicznych. 

Źródło: PulsHR.pl