Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 4 – 10 lipca 2023 roku
MRiPS: Stopa bezrobocia na historycznie niskim poziomie
W czerwcu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5% – poinformował 5 lipca portal Money.pl, powołując się na dane opublikowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Szacowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2023 roku wyniosła 5%. To o 0,1 pkt proc. mniej niż w maju, a także mniej niż w czerwcu 2022 roku, gdy bezrobocie było na poziomie 5,2%.
Według zaprezentowanych danych w urzędach pracy zarejestrowanych było 785 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 17,3 tys. osób, czyli o 2,2%. W rejestrach bezrobotnych w końcu czerwca 2023 roku było o 33,1 tys. mniej bezrobotnych niż w końcu czerwca zeszłego roku.
Cudzoziemcy pomagają polskim firmom zapełnić niedobory kadrowe
Do 51% (z 46% w czerwcu) wzrósł w lipcu 2023 roku odsetek firm, dla których niedostępność pracowników stanowi barierę w działalności – podała 7 lipca Rzeczpospolita, powołując się na najnowsze dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego i BGK.
Według Katarzyny Dębkowskiej, kierowniczki zespołu foresightu gospodarczego w PIE, nasilenie niedoboru kadr wynika przede wszystkim ze zwiększonej ilości prac sezonowych. Szczególnie jest to widoczne w branży budowlanej, w której aż 65% firm narzeka na niedostępność pracowników. Jednak również w wielu innych branżach problem ten daje o sobie znać.
Ekspertka podkreśla, że duży przyrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce jest zjawiskiem wyjątkowym, spowodowanym wojną w Ukrainie. Po zakończeniu wojny może się okazać, że znaczna część pracowników powróci do Ukrainy, co spowoduje, że rywalizacja o imigrantów zarobkowych z innych państw wzrośnie.
Podobną opinię wyraża Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL. Zaznacza, że agencja już od kilku lat rozbudowuje swoje know-how z zakresu rekrutacji i legalizacji cudzoziemców z innych kontynentów. Dzięki temu mogła w 2022 roku aktywnie rekrutować pracowników z krajów Centralnej i Południowo-Wschodniej Azji, a także z Ameryki Południowej.
– Rekrutacja pracowników z Azji staje się coraz powszechniejszym trendem na europejskich rynkach pracy – podkreśla ekspert.
Włochy: Potrzeba ponad 450 tys. cudzoziemców do pracy
Zgodnie z przyjętym przez włoski rząd dekretem, ponad 450 tysięcy obywateli krajów spoza Unii Europejskiej będzie mogło, w ciągu najbliższych trzech lat, przyjechać do Włoch do pracy, także tej sezonowej – poinformował 7 lipca portal WNP.pl.
Włochy potrzebują obecnie tysięcy fachowców, dlatego z myślą o nich opracowany został dekret regulujący legalny napływ pracowników spoza UE w latach 2023-2025. Kraj mierzy się z brakiem hydraulików, elektryków, mechaników, rzemieślników, stoczniowców, rybaków i przedstawicieli wielu innych zawodów. Liczba wolnych miejsc pracy przekroczyła 830 tysięcy. Cudzoziemcy są niezbędni z powodu poważnego braku pracowników w wielu sektorach, od rolnictwa po turystykę i przemysł ciężki, twierdzi rząd.
Włoski rząd postanowił, że w tym roku do pracy może przyjechać 136 tys. cudzoziemców, w przyszłym 151 tys., a w 2025 – 165 tys. Czekają na nich miejsca pracy, w pełnym wymiarze i sezonowo, w budownictwie, hotelarstwie, turystyce, przy produkcji żywności, w rolnictwie i fabrykach, a także w opiece społecznej.