Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 18 – 24 stycznia 2022 roku 


GUS: Grudniowe pensje mocno wzrosły 

Grudniowe dane z polskiego rynku pracy przyniosły dużą niespodziankę po stronie płac — poinformował 21 stycznia portal Bankier.pl, powołując się na najnowsze dane GUS. 

Zgodnie z raportem GUS w grudniu 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z grudniem 2020 roku było wyższe o 0,5% i wyniosło 6361,6 tys. etatów. W stosunku do listopada 2021 roku przeciętne zatrudnienie pozostało na podobnym poziomie.  

Jak podaje GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 roku w porównaniu z grudniem 2020 roku było wyższe o 11,2% i wyniosło 6644,39 złotych brutto. W porównaniu z listopadem 2021 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 10,3%. 


Polska wydaje coraz więcej zezwoleń na pracę dla obcokrajowców  

W ubiegłym roku wydano ponad pół miliona zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. To o 22% więcej niż w 2020 roku i ponad 13% więcej niż w 2019 roku — podał 22 stycznia portal BusinessInsider, powołując się na wstępne dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Według wstępnych szacunków ministerstwa w 2021 roku wydano 502,3 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najwięcej dokumentów zezwalających na pracę otrzymali obywatele Ukrainy – prawie 324 tys., co stanowiło około 64,5% wszystkich wydanych w ubiegłym roku pozwoleń.  

Tuż za Ukrainą miejsce w zestawieniu zajmują Białorusini, którym wydano 34,7 tys. zezwoleń na pracę. Za nimi znajdują się obywatele Indii (15,3 tys.), Uzbekistanu (prawie 15 tys.), Filipin (przeszło 13,2 tys.), a także Nepalu (ponad 10,8 tys.). 


Niemcy poszukują sposobów na zdobycie pracowników spoza UE 

Niemiecki rząd chce zachęcić 400 tys. wykwalifikowanych pracowników z zagranicy do pracy w RFN. W ten sposób chcą zaradzić brakowi równowagi demograficznej i niedoborowi pracowników w kluczowych branżach — podała 21 stycznia Polska Agencja Prasowa, powołując się na agencję Reuters.  

– Niedobór wykwalifikowanych pracowników jest teraz tak poważny, że dramatycznie spowalnia naszą gospodarkę. Starzenie się rynku pracy możemy opanować tylko dzięki nowoczesnej polityce imigracyjnej – wyjaśnił Christian Dürr, lider grupy parlamentarnej Wolnej Partii Demokratycznej. Polityk podkreślił również, że Niemcy muszą przyjąć 400 tys. wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, tak szybko, jak to tylko możliwe. 

Koalicja rządząca ustaliła działania, które zostaną podjęte w celu przyciągnięcia wykwalifikowanych pracowników do Niemiec. Wśród propozycji dla obcokrajowców znajduje się między innymi specjalny system punktowy dla specjalistów pochodzących spoza UE oraz podniesienie pensji minimalnej do poziomu 12 euro za godzinę. 


Rzeczpospolita: Rozpędzająca się piąta fala pandemii nie wywołuje na razie paniki w firmach

Przedstawiciele organizacji pracodawców twierdzą, że wśród ich członków nie widać na razie oznak paniki ani gorączkowych przygotowań do piątej fali pandemii. Także agencje zatrudnienia nie notują zwiększonych w związku z pandemią zamówień na pracowników — poinformowała 19 stycznia Rzeczpospolita. 

Cytowana przez dziennik Renata Ostrowska, wicedyrektor sprzedaży w EWL Group, potwierdziła, że agencja odnotowuje obecnie ogromny wzrost zapotrzebowania na pracowników zwłaszcza w sektorze automotive, branży spożywczej i logistyce. Podkreśliła jednak, że przyczyną wakatów nie jest pandemia. 

Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy, udzielając na łamach gazety komentarza zwróciła uwagę, że choć firmy będą korzystać z wypracowanych już rozwiązań walki z koronawirusem, to wyzwaniem może być prognozowana liczba osób zakażonych i przebywających na kwarantannie. 

Jednak Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD), która zrzesza największe sieci handlowe, stwierdziła, że na razie nie widać nasilenia absencji ani zwiększonego niedoboru pracowników. 

Źródło: Rzeczpospolita