Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 18-24 maja 2021 roku 


The Economist: W różnych częściach świata pracodawcy są zaniepokojeni brakiem pracowników 

Mimo tego, że wskutek pandemii koronawirusa miliony ludzi straciło swoje stanowiska, deficyt rąk do pracy wzrasta – informuje The Economist w opublikowanym 22 maja artykule “What to do about a labour crunch”. 

Według brytyjskiego tygodnika, zarówno w USA, jak i w Europie pojawiają się problemy w zapełnieniu wolnych miejsc pracy. W Stanach, wakaty, które pojawiły się po pandemii, pozostają nieobsadzone. W kraju jest ich obecnie ponad 8 mln. Z podobnym problemem zmaga się Europa: brytyjskie puby nie mogą znaleźć pracowników, a na kontynencie, od Szwajcarii po Niemcy, liczba wakatów po pandemii tylko się powiększyła. W walce o pracownika pracodawcy decydują się na zwiększenie wynagrodzeń lub obniżenie wymagań w stosunku do kandydatów. W USA łączny wzrost wynagrodzeń przewyższył już próg 3%.  

Tygodnik podkreśla, że jednym z powodem problemów z brakiem kadr mogą być pandemiczne ograniczenia wjazdowe dla migrantów. Jako przykład podaje Nową Zelandię, gdzie roczny wskaźnik migracji spadł z 92 tys. do 7 tys., oraz Australię i Wielką Brytanię. “Tymczasowe zaostrzenie kontroli granicznych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa ma sens, ale nie powinno być kontynuowane po pandemii” – czytamy w artykule.  


Przedsiębiorcy mówią o pandemicznych zmianach na rynku pracy 

Ograniczenie inwestycji i cięcie płac, ale też wprowadzanie nowości i cyfryzacja – taki jest biznesowy krajobraz po roku od wybuchu epidemii COVID-19 – tak dziennik Rzeczpospolita podsumowuje zmiany na rynku pracy związane z pandemią. 

Zapytani przez gazetę przedsiębiorcy jako pozytywną zmianę wskazali przede wszystkim wzrost znaczenia internetowych kanałów sprzedaży (42%), inwestycje w nowe maszyny i urządzenia (33%) oraz zwiększenie zatrudnienia (29%). Dodatkowo podkreślili, że zmiany takie jak upowszechnienie się elastycznej formy pracy zdalnej i elektronicznej formy komunikacji z klientami i własnym zespołem nie będą mieć jedynie tymczasowego charakteru. 

Firmy wskazały również na szereg trudności wynikających z pandemii. Są to między innymi: konieczność ograniczenia inwestycji (44%), tymczasowe obniżenie płac (26%), przestoje oraz zmiany w organizacji łańcucha dostaw (20%). Ponadto niektóre z nich zmuszone zostały do zamknięcia oddziałów (9%) lub stałego obniżenia wynagrodzeń (3%). 


W Polsce w 2020 roku wydano o 8,6% mniej zezwoleń na pracę cudzoziemców  

W 2020 roku w Polsce wydano 406,5 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemcówTo o 38,2 tys. mniej niż w roku 2019. Nadal najwięcej zezwoleń, bo aż 72,6%, wydanych zostało dla obywateli Ukrainy – czytamy w komunikacie GUS.  

Portal Bussines Insider cytujący raport GUS, podkreśla że spadek liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców dotyczy 11 województw, zaś w pięciu – odnotowano tendencję wzrostową.  Najwięcej, bo nieco ponad 68 tys. zezwoleń, wydano w województwie mazowieckim. 

Mniejsza ilość wydanych zezwoleń nie oznacza jednak zmniejszenia napływu pracowników zagranicznych. Przyczyn spadku w ilości wydawanych zezwoleń można upatrywać w automatycznym przedłużeniu pobytów i pozwoleń na pracę cudzoziemców wynikającym z przepisów tarczy antykryzysowej.