Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 3 – 9 grudzień 2024 roku 


PIE: Migranci coraz częściej zakładają własne firmy 

Migranci coraz aktywniej uczestniczą w życiu gospodarczym i społecznym krajów przyjmujących – poinformował 5 grudnia Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na raport International Migration Outlook 2024. 

Według przedstawionych danych w 2023 roku w krajach OECD (z wyłączeniem Polski) wydano ponad 2,4 mln pozwoleń na pracę dla migrantów (co stanowi wzrost r/r o 16%). Ponadto w wielu krajach OECD migranci częściej niż osoby urodzone w danym kraju prowadzą własną działalność gospodarczą. W 2022 roku migranci stanowili średnio 17% osób samozatrudnionych we wszystkich krajach OECD (w 2006 roku było 11%). W latach 2011-2021 stworzyli ponad 3,9 mln miejsc pracy w krajach OECD, co odpowiada 15% całkowitego wzrostu zatrudnienia w tych latach. 

Tendencja do samozatrudnienia pojawia się wśród migrantów wysoko wykwalifikowanych oraz z trudnościami w znalezieniu pracy na etacie. W niektórych przypadkach założenie własnej firmy jest dla nich sposobem na uniknięcie bariery językowej lub ewentualnej dyskryminacji na rynku pracy. Autorzy raportu zauważają, że wiele państw wprowadza specjalne programy wsparcia dla przedsiębiorców-migrantów. Są to szkolenia i doradztwo biznesowe dostosowane do potrzeb migrantów oraz pomoc w dostępie do finansowania, np. poprzez mikropożyczki lub gwarancje kredytowe. 


Ruszył nabór na projekty integracyjne dla migrantów w Polsce 

4 grudnia ruszył nabór wniosków organizacji pozarządowych na projekty integracyjne dla migrantów przebywających w Polsce – podał 5 grudnia portal stooq.pl. 

Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska poinformowała, że do rozdysponowania jest kwota 60 mln zł, dzięki której cudzoziemcy legalnie przebywający w Polsce będą m.in. mogli nauczyć się języka polskiego, odbyć kursy obywatelskie i skorzystać ze wsparcia na rynku pracy.  

– Migranci żyją z nami od wielu lat. Chciałabym zwrócić uwagę na młode osoby, które chodzą do naszych szkół, szczególnie na nastolatki. Wierzę w to, że dzięki tym pieniądzom na integrację pomożemy tym młodym osobom, aby mogły tu nie tylko chodzić do szkoły, ale w przyszłości podjąć pracę, aby czuły się częścią naszej społeczności – podkreśliła ministra Porowska. 


Litwa: zmniejszyła się liczba cudzoziemców 

Według najnowszych danych na Litwie ubywa cudzoziemców. Z powodu zaostrzenia przepisów migracyjnych zmniejszyła się liczba Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Migrantom z Azji Centralnej i Kaukazu ciężej zdobyć z kolei pozwolenie na pracę – podał 4 grudnia portal Interia.pl. 

Według najnowszych danych litewskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych liczba obywateli Rosji w ciągu roku spadła z 15 888 do 15 105, Białorusi z 62 167 do 59 399, a Ukrainy z 86 353 do 68 166. Tymczasem obywatele Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu w dalszym ciągu aktywnie przybywają do Litwy, jednak liczba wydawanych im zezwoleń na pracę maleje. Podaje się, że w styczniu zatwierdzono 1750 wniosków, a w październiku 904.  

Litwa znajduje się w pierwszej dziesiątce najszybciej wyludniających się krajów na świecie. Obecnie kraj liczy 2,8 mln mieszkańców, z czego ponad 20% stanowią osoby w wieku emerytalnym.