Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.    


Najciekawsze informacje: 11 – 17 lutego 2025 roku


GUS: Coraz więcej cudzoziemców na polskim rynku pracy 

Udział cudzoziemców w liczbie osób, które wykonują u nas pracę zbliża się do 7% — podał 10 lutego portal Business Insider, powołując się na najnowsze dane GUS.  

Według najnowszych danych GUS w sierpniu 2024 roku w Polsce zatrudnionych było 1 mln 45 tys. cudzoziemców. To spory wzrost wobec lipca — wówczas pracujących u nas cudzoziemców było 1 mln 41 tys. osób. Według GUS, na koniec sierpnia 2024 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,8%. 

Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy, których na koniec sierpnia 2024 roku było 702,5 tys. osób. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się jednak w stosunku do stycznia 2022 roku o 6,1 pkt. proc. 


AI sposobem na niedobór kadr? Firmy szukają rozwiązań 

Dla niemal połowy średnich i dużych firm w Polsce rozwój kompetencji pracowników i dopasowanie ich do zmieniających się wymagań m.in. w zakresie technologii to kwestie kluczowe — poinformowała 17 lutego Rzeczpospolita, powołując się na badanie 3R w HR: Rekrutacja, Rozwój i Retencja”. 

Przeprowadzone przez EY Polska badanie analizuje najnowsze zmiany w polityce kadrowej polskich firm. Jak zaznaczają eksperci EY Polska, kluczowe do niedawna aspekty obszaru zarządzania pracownikami, takie jak utrzymywanie talentów w organizacji i pozyskiwanie nowych kandydatów, są teraz dla pracodawców mniej istotnym wyzwaniem niż rozwój kompetencji obecnych pracowników, w tym dopasowanie ich umiejętności do tempa i zakresu zmian biznesowych oraz do rozwoju innowacji.  

Ponad połowa (53%) ankietowanych przedsiębiorstw zamierza radzić sobie z deficytem kadr poprzez szybsze tempo automatyzacji pracy oraz wykorzystanie narzędzi i rozwiązań AI. Jakich pracowników poszukują polskie firmy? Mniej firm planuje wypełniać wakaty, zatrudniając cudzoziemców (24%), a jeszcze rzadziej (19%) badani pracodawcy chcą sięgać po pracowników 50+. 


Migranci z Ukrainy wybierają Niemcy 

Niemcy są krajem, w którym jest najwięcej uchodźców wojennych z Ukrainy — podał 16 lutego portal WP.pl, powołując się na dane Eurostatu oraz niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) 

Według danych Eurostatu, w grudniu 2024 r. największa populacja ukraińskich uchodźców wojennych objętych tymczasową ochroną na terenie Unii Europejskiej, mieszkała w Republice Federalnej Niemiec – ponad 1 mln 100 tys. 

Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) na dzień 1 lutego 2025 roku w Niemczech znajdowało się 1 248 210 osób, które wjechały do kraju w związku z wojną w Ukrainie. Należy jednak zauważyć, że liczba osób przebywających w Niemczech nie jest tożsama z liczbą wjazdów w określonym przedziale czasowym. Dla porównania: na dzień 1 maja 2022 roku w Niemczech znajdowało się 727 205 osób, które wjechały do kraju w związku z konfliktem zbrojnym.