Opublikowano: 06.02.2019
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
06.02.2019
Aktualności

1,6 mln oświadczeń dla obcokrajowców w 2018 roku – dużo czy mało? Komentarz EWL S.A. do danych MRPiPS

EWL S.A.

W poniedziałek 4 lutego MRPiPS poinformowało, że liczba zarejestrowanych w 2018 roku oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom wyniosła 1,582 mln, czyli o 243 tys. mniej niż rok wcześnie. „To wcale nie oznacza, że w Polsce pracuje mniej obcokrajowców, niż przed rokiem. Wręcz odwrotnie, cudzoziemców ciągle przebywa” – podkreśla prezes EWL S.A. Andrzej Korkus.

Podobna sytuacja miała miejsce rok temu, kiedy na podstawie liczby zarejestrowanych oświadczeń w 2017 roku (ponad 1,8 mln) w naszym kraju pojawiła się teza o „2 mln Ukraińcach pracujących w Polsce”. Podkreślaliśmy wtedy oraz powtarzamy dzisiaj: nie można stawiać znaku równości pomiędzy liczbą zarejestrowanych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom oraz liczbą obcokrajowców, którzy rzeczywiście podjęli zatrudnienie nad Wisłą, gdyż dla jednego pracownika ze Wschodu może być zarejestrowanych dwa i więcej oświadczeń.

Nowelizacja ustawodawstwa spowodowana dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która zaczęła obowiązywać w styczniu 2018 roku, miała na celu m.in. sprawniejszą ewidencję pracowników z zagranicy, wprowadzenie procedury wydawania zezwoleń na pracę sezonową (121,4 tys. w 2018 roku) oraz zwalczanie rynku fikcyjnych oświadczeń. Z pozytywnymi efektami wprowadzonych zmian mamy do czynienia właśnie dzisiaj, kiedy analizujemy wyniki za 2018 rok.

Liczba zarejestrowanych oświadczeń rzeczywiście jest mniejsza, co jedynie podkreśla, że procedura obliczeniowa stała się bardziej sprawna i realistyczna. W rzeczywistości pracowników zza wschodniej granicy jedynie przebywa, może nie w tak zawrotnym tempie jak 2-3 lata temu, ale tendencja jest wzrostowa. Na przykład dane ZUS jednoznacznie pokazują, że liczba obcokrajowców odprowadzających składki na ubezpieczenie społeczne w Polsce w porównaniu z 2017 rokiem wzrosła o około 30% i sięgnęła rekordowych 570 tys. osób”.

Jako lider na rynku zatrudniania cudzoziemców w Polsce nie odczuliśmy rzekomego spadku, wręcz odwrotnie, w 2018 roku zrekrutowaliśmy rekordową liczę pracowników ze Wschodu – ponad 19 tys. pracowników, o 60% więcej niż w 2017 roku. Najwięcej naszych kandydatów pochodzi tradycyjnie z Ukrainy, bo 92%, ale są także osoby z Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Rosji, Indii oraz Nepalu.

W 2018 roku polscy przedsiębiorcy najczęściej zlecali nam rekrutację obcokrajowców do produkcji przemysłowej (przede wszystkim produkcja elektroniki oraz motoryzacja), przetwórstwa spożywczego oraz sektora logistycznego.

Ponadto, w ubiegłym roku rozbudowaliśmy siatkę naszych biur w Europie Środkowo-Wschodniej do 29, mianowicie otworzyliśmy 16 nowych oddziałów na Ukrainie, otworzyliśmy pięć biur regionalnych w Polsce oraz jedno w Czechach.

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową