Opublikowano: 16.10.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
16.10.2023
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (10– 16 października)

EWL - Tygodniowy przegląd 2-8 lutego

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 10 – 16 października 2023 roku      


Udział cudzoziemców na polskim rynku pracy wynosi 6,4%

Na koniec kwietnia 2023 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,4%. Obcokrajowcy pochodzili z ponad 150 państw – poinformował 10 października Główny Urząd Statystyczny.

Na koniec kwietnia 2023 roku cudzoziemców wykonujących pracę było 982,2 tys. Udział cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wzrósł w stosunku do stycznia 2022 roku o 1,2 pkt proc.

Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy, których na koniec kwietnia 2023 roku było 687,3 tys. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 roku o 3,3 pkt proc.


Raport EY: Co trzeci pracownik na świecie jest skłonny zmienić pracę

34% pracowników na całym świecie w perspektywie roku jest skłonnych do zmiany miejsca pracy, co oznacza spadek o 9 pkt proc. rok do roku – poinformował 9 października portal Forsal, powołując się na badania EY „Work Reimagined Survey”.

Jak wynika z raportu „Work Reimagined Survey” firmy doradczej EY, 34% pracowników w 2023 roku w perspektywie kolejnych 12 miesięcy jest skłonnych do zmiany miejsca zatrudnienia. Ich główną motywacją jest poziom wynagrodzenia.

Zgodnie z badaniem najbardziej skorzy do podjęcia takiej decyzji są pracownicy z sektorów: technologii, mediów i komunikacji (42%) oraz nieruchomości (41%), a najmniej energetyki (29%) i administracji publicznej (28%).


UE walczy z niżem demograficznym. Receptą imigranci?

W środę Komisja Europejska przedstawiła propozycję przyciągnięcia do UE legalnej migracji, co miałoby pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru pracowników w UE – poinformował 11 października portal DW.

Zdaniem Komisji Europejskiej chodzi tu przede wszystkim o ściągnięcie do UE wykwalifikowanych pracowników, ponieważ wraz ze starzejącym się społeczeństwem w UE ubywa rąk do pracy. Naukowcy prognozują, że w tym tempie do 2100 roku UE straci 57,5 mln osób w wieku produkcyjnym.

– Tam, gdzie to konieczne powinniśmy rozwiązać problem niedoborów pracowników za pomocą legalnej migracji. Tylko to pozwoli UE utrzymać wzrost gospodarczy – mówiła podczas konferencji prasowej wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica. Jak zaznaczyła, legalnie przyjechało do UE 3,7 mln osób, nielegalnie – 350 tys.

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową