Opublikowano: 18.04.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
18.04.2023
Aktualności | EWL w Mediach

Renata Ostrowska dla Forbes: Obywatele Ukrainy czują się w Polsce coraz swobodniej oraz znają swoje oczekiwania

Duża część uchodźczyń z Ukrainy chce zostać w Polsce na stałe. To szansa dla polskich firm na powiększenie zespołów o wykwalifikowane specjalistki. Pracodawcy muszą jednak umożliwiać Ukrainkom pracę adekwatną do kompetencji, a także rozpowszechniać oferty pracy tak, aby uchodźczynie mogły do nich dotrzeć – czytamy w artykule opublikowanym 14 kwietnia na łamach magazynu Forbes.

Polska jest liderem w Europie pod względem przyjazdów cudzoziemców w celu wykonywania pracy. Potwierdzają to nie tylko dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Eurostatu, ale i rosnąca liczba cudzoziemców w systemie ZUS. Na koniec 2022 r. wynosiła 1 mln 63 tys. osób i był to wynik o około 188 tys. wyższy niż na początku r. Prawie 746 tys. to obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego. Niemal połowa z nich to kobiety. To znaczny wzrost, bo rok wcześniej kobiety stanowiły 37 proc. Według danych ministerstwa najwięcej kobiet znalazło pracę w hotelarstwie, gastronomii i usługach.

Dane dotyczące zatrudnienia uchodźców są rozbieżne. Zdecydowana większość (82 proc.) dorosłych uchodźców z Ukrainy podjęło w Polsce pracę, przy czym wśród osób w wieku produkcyjnym ten odsetek sięga aż 84 proc. – wynika z sondażu agencji zatrudnienia Platforma Migracyjna EWL, Studium Europy Wschodniej UW i fundacji na rzecz wspierania migrantów na rynku pracy EWL. Badanie przeprowadzono w połowie lutego i objęło 400 dorosłych. Ponad połowa (56 proc.) pracujących Ukraińców znalazło zatrudnienie już w pierwszych trzech miesiącach pobytu w Polsce, choć jedynie 8 proc. uczestników badania odwiedzało wcześniej Polskę w celach zarobkowych lub biznesowych.

Zdaniem Renaty Ostrowskiej, dyrektorki rozwoju B2B w Platformie Migracyjnej EWL, kluczowe znaczenie miały wprowadzone zmiany przepisów, które uprościły procedurę legalizacji pobytu i zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. Od 12 marca 2022 r. Ukraińcy mają możliwość legalnej pracy, jeśli legalnie znajdują się w Polsce i przekroczyli granicę po ataku Rosji na Ukrainę. Wymagane jest jedynie proste powiadomienie urzędu pracy przez pracodawcę. – Wielu Ukraińców, którzy przed wybuchem wojny pracowało w polskich firmach, wróciło do ojczyzny. Wyjechali mężczyźni, a przyjechały głównie kobiety. I to kobiety z wyższym wykształceniem. Stąd konieczność dostosowania się do ich potrzeb – przyznaje Ostrowska.

Z tego zrealizowanego przez Platformę Migracyjną EWL, Studium Europy Wschodniej UW i fundację na rzecz wspierania migrantów na rynku pracy EWL wynika, że prawie co trzeci (31 proc.) z pracujących w Polsce uchodźców deklaruje, że w ciągu pobytu w naszym kraju po 24 lutego 2022 r. zmienił zatrudnienie. (…).

– Ukraińcy czują się w Polsce coraz swobodniej. Znają swoje oczekiwania. Wiedzą, gdzie szukać ofert pracy. I – nie ma co ukrywać – chcą pracy dobrze płatnej i takiej, która odpowiada ich kwalifikacjom

– mówi Renata Ostrowska

Na pytanie – co dalej? – przyznaje, że nie zna odpowiedzi. – Jeśli wojna się skończy, a Ukraina zostanie objęta programami pomocowymi, ofert pracy będzie tam na pewno dużo i zapewne znaczna część Ukraińców z Polski wyjedzie. Na razie funkcjonują oni tu i teraz – odpowiada dyrektorka rozwoju B2B w Platformie Migracyjnej EWL. (…).

Źródło: Forbes.pl
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową