Opublikowano: 28.09.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
28.09.2022
Aktualności | EWL w Mediach

PulsHR.pl: 20 proc. pracujących uchodźców w Polsce to wysoko wykwalifikowani specjaliści

20 proc. pracujących uchodźców w Polsce to wysoko wykwalifikowani specjaliści – wynika z badania „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak tylko niewielka część ukraińskich specjalistów podjęła zatrudnienie w swoim zawodzie także w Polsceczytamy w artykule opublikowanym 27 września na łamach portalu PulsHR.pl.

Badanie pokazało, że po przyjeździe do naszego kraju uchodźcy z Ukrainy najliczniej podjęli zatrudnienie w sektorze usług (51 proc.), jako pracownicy sprzedaży i handlu (20 proc.) oraz pracownicy fizyczni i technicy (20 proc.).

Natomiast przed wybuchem wojny najczęściej pracowali oni jako pracownicy sektora usług (21 proc.), wysoko wykwalifikowani specjaliści (20 proc.), pracownicy sprzedaży i handlu (12 proc.), pracownicy fizyczni i technicy (11 proc.) oraz nauczyciele i pracownicy sektora edukacji (9 proc.).

Warto podkreślić, że wśród zatrudnionych uchodźców w Polsce przeważają osoby z wykształceniem wyższym i niepełnym wyższym (59 proc.) oraz zawodowym (32 proc.). 

– Wśród uchodźców, którzy znaleźli zatrudnienie w Polsce po 24 lutego, zdecydowana większość pracuje poniżej swojego poziomu kwalifikacji i wykształcenia. Wydaje się, że te statystyki będą się z roku na rok zmieniały. Jest to naturalny element migracji zarobkowej. Osoby, które przyjeżdżają do kraju najpierw szukają pracy na start. Zakładamy, że im dłuższa integracja na rynku pracy, tym większa będzie chęć starania się o wyższe stanowiska – .

zauważyła Michalina Sielewicz, dyrektorka rozwoju międzynarodowego w EWL Group

Z badań wynika, że pracujący w sektorze usług uchodźcy z Ukrainy w większości pozostali w swoim zawodzie także na polskim rynku pracy. Część z nich skierowała się do sektora sprzedaży i handlu, jak również do prac fizycznych. W przypadku pracowników fizycznych również większość pozostała w swoim zawodzie, a około 1/3 z nich przeszła do sektora usług.

Ratownicy i pielęgniarki, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, nie podjęli kontynuacji zawodu w Polsce, lecz w większości rozpoczęli pracę w sektorze usług. Warto zauważyć, że około 1/4 przedstawicieli ukraińskiego sektora edukacji pracuje w swoim zawodzie także w Polsce, choć większość z nich przekwalifikowała się do pracy w sektorze usług, handlu oraz prac fizycznych. 

Ponadto 1/5 ankietowanych w Polsce przyznaje, że podwyższa kwalifikacje zawodowe poprzez kursy i szkolenia, a 41 proc. badanych deklaruje chęć podwyższenia poziomu swoich umiejętności w przyszłości, co, zdaniem autorów raportu, świadczy o dużym potencjale zawodowym uchodźców, wyrażających gotowość do korzystania z różnych form doskonalenia zawodowego.

– Mamy do czynienia z ambitnymi ludźmi, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce, tylko potrzebują do tego narzędzi

– podkreślił Andrzej Korkus, prezes EWL Group.

Badanie także pokazało, że 18 proc. respondentów pracowało za granicą przed wybuchem wojny, co świadczy o dużym udziale osób posiadających doświadczenie na międzynarodowym rynku pracy, często zaawansowanych językowo. Ponadto 70 proc. pracujących uchodźców mających doświadczenie w pracy za granicą, przyznaje, że miało okazję pracować w Polsce.

Źródło: PulsHR.pl
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową