Opublikowano: 23.06.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
23.06.2022
Aktualności | Raporty

Prezentacja najnowszego raportu EWL w Brnie i Pradze

W dniach 21-22 czerwca w Czechach odbyła się pierwsza prezentacja raportu z najnowszych badań socjologicznych “Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii”, przeprowadzonych przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.  
 
Dziękujemy naszym partnerom – Uniwersytetowi Masaryka w Brnie i Czeskiej Agencji Prasowej (ČTK) za możliwość prezentacji wyników badań i wymianę myśli w gronie naukowców i dziennikarzy.  

“Zmiany wprowadzone w unijnych przepisach dot. mobilności transgranicznej w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, zmieniły charakter migracji obywateli Ukrainy do Czech. Przed rozpoczęciem wojny zatrudnienie obywateli Ukrainy przyjmowało charakter krótkookresowy, determinowany terminem ważności wiz. Obecnie okres zatrudniania obywateli tego kraju wydłużył się ze 180 dni do co najmniej jednego roku” – zaznaczyła Michalina Sielewicz, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Międzynarodowego Platformy Migracyjnej EWL. 

„Po 24 lutego 2022 roku pracę w Czechach podjęło już ponad 50 tys. ukraińskich uchodźców, czyli około 1/3 dorosłej populacji uciekinierów. To także szansa na wzmocnienie czeskiej gospodarki po pandemii COVID-19, na której wyraźnie pogłębia się luka na rynku pracy, pomimo najniższej stopy bezrobocia na tle krajów Unii Europejskiej” – podkreślił Radek Vlk, Dyrektor Zarządzający EWL Chech.  


 
“Badania przeprowadzone przez Platformę Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW mają charakter unikatowy. Przeanalizowano i przedstawiono w nich zagadnienia o szczególnie doniosłym znaczeniu w kontekście funkcjonowania współczesnych rynków w Europie w świetle migracji uchodźczej” – powiedział prof. Mariusz Kowalski.  

„Wyniki naszych wspólnych badań pozwolą lepiej zrozumieć wyzwania krajów Europy Środkowo-Wschodniej w świetle nowej rzeczywistości, a także jeszcze bardziej wesprzeć Ukrainę i jej obywateli” – podsumował dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki. 


Najnowszy raport skomentowali m.in. prorektor Uniwersytetu Masaryka w Brnie Bretislav Dancak oraz prof. Bernadette Nadya Jaworsky. 

Wyniki badań już są cytowane w opiniotwórczych czeskich mediach. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową