Opublikowano: 20.09.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
20.09.2022
Aktualności | Raporty

Prezentacja najnowszego raportu EWL „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech”

W poniedziałek 19 września w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbyła się prezentacja raportu z najnowszych badań socjologicznych „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech”. Kluczowe wnioski z badania przeprowadzonego wśród uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski i Niemiec po 24 lutego 2022 roku oraz podjęli zatrudnienie w tych krajach, zaprezentowali eksperci Platformy Migracyjnej EWL Group i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.  

„Polska osiągnęła bezprecedensowy sukces nie tylko obszarze działań pomocowych, ale również w aktywizacji zawodowej uciekających przed wojną ukraińskich obywateli. Od wybuchu wojny pracę w naszym kraju znalazło ponad 430 tys. uchodźców, czyli około 2/3 liczby uchodźców w wieku produkcyjnym (670 tys.). Jak dotąd żadnemu państwu w historii nie udało się zaktywizować zawodowo takiej liczby uchodźców” – powiedział Andrzej Korkus, prezes EWL Group podczas konferencji prasowej.  

„Badanie pokazało, że aż 68% uchodźców w polskich zakładach pracy ma możliwość komunikowania się w języku ukraińskim. W Niemczech odsetek ten jest czterokrotnie niższy. Przewagą Polski w tej kwestii jest eliminowanie bariery językowej poprzez zatrudnianie na kluczowych stanowiskach firm obywateli Ukrainy znających język polski. Są oni gwarantem sprawnego wdrożenia cudzoziemców i efektywnej komunikacji między nimi a polskimi pracodawcami – dodała Michalina Sielewicz, Dyrektorka Rozwoju Międzynarodowego w EWL Group. 

“Poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 wśród uchodźców pracujących w Polsce i Niemczech jest bardzo wysoki, a nawet wyższy niż średni poziom w Polsce. Wynika to z reguł panujących w miejscach pracy, w tym obowiązku szczepień. A jak wiemy w Niemczech są one bardziej rygorystyczne i przestrzegane niż w Polsce” – podkreślił Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL Group. 

„W Niemczech nie znamy dokładnej liczby zatrudnionych uchodźców. Jednak z wyliczeń monachijskiego instytutu badań gospodarczych Ifo wynika, że blisko 160 tys. uchodźców mogło znaleźć zatrudnienie za Odrą” – poinformowała na spotkaniu z dziennikarzami Karolina Klages, Menedżerka ds. Rozwoju Biznesu (DACH) w EWL Group.  

 „W kontekście migracji mówimy nie tylko o dorosłych, którzy skutecznie poszukują pracy, ale także o integracji dzieci. Trzeba im zagwarantować opiekę, dostosować polski system edukacji. Te same wyzwania dotyczą również Niemiec” – przyznał prof. Mariusz Kowalski z Ośrodka Studiów Europy Wschodniej. 

„Należy podkreślić, że migranci są bardzo zaangażowani – uczą się języka, zarówno polskiego, jak i niemieckiego. Są również aktywni zawodowo – widać, że próbują” – podsumował dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki. 

Wyniki badań zacytowały już media polskie i zagraniczne m.in. Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, PAP, PulsHR, Bankier, Forsal, PolskieRadio oraz Ceske Noviny. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową