Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 9 – 15 marca 2021 roku
ONZ: liczba migrantów na świecie przekroczyła 270 milionów. Prawie 1/3 z nich żyje w Europie
Gospodarki europejskich krajów zatrudniają przeciętnie około 14% migrantów zarobkowych na różnych stanowiskach. Jak podaje serwis Interia.pl, pracownicy ci najczęściej podejmują prace niewymagające specjalnych kwalifikacji, na przykład jako personel sprzątający, pracownicy branży budowlanej, pracownicy branży turystycznej, operatorzy maszyn i urządzeń oraz opiekunowie osób starszych i chorych.
Ogólnie liczba migrantów, czyli osób urodzonych poza krajem pobytu, na świecie według danych ONZ w 2019 roku przekroczyła 270 mln. Najwięcej było ich w Azji – prawie 84 mln, w Europie – ponad 82 mln i w USA – niemalże 60 mln. W Europie największą liczbę migrantów odnotowano w Niemczech – 13,5 mln, Wielkiej Brytanii – 9,2 mln, we Francji – 8,3 mln oraz w Hiszpanii i Włoszech – po 6 mln. Globalnie 49 krajów przyjęło do tej pory połowę światowych migrantów i zatrudnia prawie 34 proc. pracowników urodzonych za granicą.
W Polsce wydano ponad 304 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy
Obywatele Ukrainy stanowią największą grupę migrantów zarobkowych świadczących pracę w Polsce, znajdując zatrudnienie w różnych sferach przemysłu i usług. Jak informuje portal Money.pl, od 1 marca 2020 roku do 28 lutego 2021 w Polsce wydano ok. 421 tys. zezwoleń na pracę, pond 304 tys. z nich, czyli przeszło 72%, otrzymali obywatele Ukrainy. Ponadto, jak informuje Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii, w badanym okresie wydano 136 tys. zezwoleń na pracę sezonową, z czego niemal 99% dla Ukraińców.
– Ubiegły rok jest zaburzony tarczami antykryzysowymi. Jednym z najważniejszych warunków częściowego umorzenia pożyczki od państwa jest niezmniejszanie liczby etatów. A tu nie ma rozróżnienia na Polaków i Ukraińców. Są przedsiębiorcy, którzy cały czas zatrudniają pracowników zza wschodniej granicy. Gdyby nie Ukraińcy, to w ostatnich latach na naszym rynku pracy byłyby znacznie większe braki w zatrudnieniu – komentuje ekonomista Marek Zuber.
Estonia rozważa priorytetowe wydawanie wiz dla migrantów zarobkowych z Ukrainy
Minister rolnictwa Estonii Urmas Kruuse proponuje, aby dla obywateli Ukrainy, chcących przyjechać do Estonii na letnie prace sezonowe, wizy były wydawane w pierwszej kolejności. Estońskiego ministra cytuje portal Obozrevatel.
– Ze względu na specyfikę tej gałęzi, nie zawsze możliwym jest znalezienie pracowników na miejscu. W takich przypadkach firmy decydują się szukać dalej. Tak było już wiele lat temu i obserwujemy tę tendencję u naszych sąsiadów – wyjaśnia swoją propozycję minister.
Zgodnie z danymi miejscowych organizacji związanych z rolnictwem, zapotrzebowanie na zagranicznych pracowników sezonowych wynosi od 1,5 tys. do 2 tys. osób.