Opublikowano: 14.03.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
14.03.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (8 – 14 marca)

EWL Group - International Division

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 8 – 14 marca 2022 roku 


Specjalna ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie  

Prezydent Andrzej Duda podpisał 12 marca 2022 roku ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa — poinformował 12 marca portal Onet.pl. Dokument 13 marca został opublikowany w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że oficjalnie obowiązuje.  

Ustawa reguluje między innymi kwestie dotyczące legalności pobytu tych obywateli Ukrainy w Polsce, którzy wyjechali z Ukrainy do Polski w związku z rosyjską inwazją. Zgodnie z ustawą po upływie 9 miesięcy uchodźcy, których pobyt uznano za legalny, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat.  

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy będą mogli również m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Uchodźcy będą także mogli podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. 


Uchodźczynie poszukują pracy w Polsce 

Uciekające przed wojną Ukrainki nie chcą polegać na pomocy humanitarnej i zasiłkach. Wiele z nich już szuka pracy w Polsce — podał 12 marca portal Rzeczpospolita.pl. 

Gotowość do zatrudniania Ukrainek ogłaszają jednak przedsiębiorcy z branży handlowej. Sieć sklepów Żabka w minionym tygodniu uruchomiła internetową platformę z ofertami pracy, zaś Lidl zamierzając utworzyć ok. 1500 nowych miejsc pracy, głównie w sklepach i magazynach, przygotowuje specjalne oferty rekrutacyjne po polsku i ukraińsku. 

– Widzimy, że wakaty przeznaczone stricte dla kobiet zapełniają się błyskawicznie, szczególnie w okolicach dużych miast – stwierdził Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL Group. 

Ekspert EWL dodając, że coraz ważniejsza staje się kwestia organizacji opieki nad dziećmi uchodźczyń chcących podjąć pracę. – Wraz z naszymi klientami oraz organizacjami pozarządowymi nieustannie pracujemy nad rozwiązaniem tej kwestii, choć w tym przypadku niezbędna będzie pomoc rządu – dodaje Mróz. 


Wicepremier Ukrainy: większość ukraińskich uchodźców chce wrócić do ojczyzny 

Julia Swyrydenko, wicepremier i minister gospodarki Ukrainy, oświadczyła, że większość Ukraińców, którzy uciekli przed wojną za granicę nie zamierza tam zostawać na stałe i chce wrócić do ojczyzny — o tym poinformował 14 marca portal Forsal.pl. 

Ukraińska minister gospodarki poinformowała, że już ponad 2,5 mln Ukraińców wyjechało już za granicę, a liczba ta będzie się tylko zwiększać. Podkreśliła jednak, że choć wojna wywołana przez Rosję spowodowała bezprecedensowy od II wojny światowej kryzys migracyjny w Europie to zdecydowana większość Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju po 24 lutego, nie planowała emigracji, zmusiła ich do tego wojna; nie zamierzają oni osiadać w Europie, lecz przeciwnie chcą wrócić do ojczyzny. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową