Opublikowano: 13.03.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
13.03.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (7 – 13 marca)

Przegląd informacji o pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 7 – 13 marca 2023 roku      


Ukraińcy dobrze odnajdują się na polskim rynku pracy 

Szacuje się, że w Polsce przebywa obecnie 1-1,5 mln wojennych uchodźców. Zatrudnienie na uproszczonych zasadach podjęło 82% dorosłych uchodźców z Ukrainy – podał 12 marca portal PulsHR.pl, powołując się na najnowszy raport Platformy Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w raporcie „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce”, niemal 1/4 respondentów (27% od liczby zatrudnionych) znalazła pracę w ciągu pierwszego miesiąca pobytu w naszym kraju, a 34% ankietowanych (41% od liczby zatrudnionych) w okresie od 1 do 3 miesięcy po przyjeździe do Polski. Są i tacy (5%), którzy podjęli pracę już w pierwszym tygodniu po przyjeździe czy też w ciągu 1-4 tygodni (17%). 

Obywatele Ukrainy coraz chętniej decydują się na założenie w Polsce działalności gospodarczej. W naszym kraju systematycznie rośnie liczba obcokrajowców, którzy zdecydowali się założyć firmę i płacą składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

– Obecnie ponad jedna trzecia osób, które podjęły prowadzenie działalności na własny rachunek, deklaruje obywatelstwo ukraińskie. Na przełomie stycznia i lutego 2023 roku na taki ruch zdecydowało się aż 11 155 Ukraińców – podkreślił Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego. 


Polski sektor TSL odporny na kryzys gospodarczy 

Firmy transportu drogowego uniknęły niemal pewnego załamania na rynku kierowców spoza UE, a nawet zakończyły 2022 rok z dodatnim bilansem stanowisk – poinformował 8 marca portal Infor.pl 

Pomimo zapowiadanego przynajmniej od połowy ubiegłego roku spowolnienia w światowej, europejskiej i polskiej gospodarce, polski sektor TSL osiągnął znaczącą odporność na kryzysy. Udało się uniknąć odpływu kierowców, zwłaszcza tych z Ukrainy. Według danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w 2022 roku zwiększyła się zarówno liczba świadectw kierowców ważnych w obrocie prawnym na koniec 2022 r., jak i liczba nowych dokumentów wydanych w ciągu roku obywatelom państw spoza Unii Europejskiej, kolejno o 21,14% oraz 18,6% względem 2021 roku. 

Źródło: Infor.pl

 


Około 1,1 miliona uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w krajach UE  

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował, że około 1,1 miliona uchodźców z Ukrainy mogło znaleźć pracę w krajach UE – podał 13 marca portal Ukrinform. 

Wiceprzewodniczący podkreślił, że status ochrony tymczasowej zapewnia bezpośredni i bezwarunkowy dostęp do rynku pracy. Pozwala to uchodźcom rozpocząć pracę niemal natychmiast.  Obecnie w UE zatrudnionych jest 1,1 mln przesiedleńców z Ukrainy. Według Schinas w UE przebywają obecnie ponad 4 miliony osób wewnętrznie przesiedlonych z Ukrainy, z czego jedna piąta to dzieci. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową