Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 6-12 lipca 2021 roku
Europa notuje ogromny popyt na pracowników tymczasowych. “Szansa dla emigrantów”
Europejskie gospodarki odnotowały w czerwcu znaczący wzrost. Prowadzi to do ogromnego popytu na pracowników na zachodzie Europy – poinformował serwis BusinessInsider.
Ekonomiści IHS Markit zauważają, że obecny czas to największe od dekad odbicie kluczowych gospodarek kontynentu i popyt na pracowników w firmach prywatnych. Phil Smith, ekonomista IHS Markit wyraził opinię, że wzrost gospodarki przekłada się na wzrost zatrudnienia. Podobnego wzrostu zatrudnienia w usługach nie obserwowano od początku badań we wskaźnikach PMI, czyli od 1998 roku.
The Economist: Popandemiczny wzrost gospodarczy może się okazać rekordowym, ale nietrwałym
Świat znów zmierza ku globalnemu wzrostowi gospodarczemu, lecz popandemiczna poprawa może okazać się krucha i niestabilna – przestrzega The Economist w opublikowanym 10 lipca artykule “The new fault lines on which the world economy rests”.
Brytyjski dziennik zauważa, że pandemia koronawirusa była powodem silnego regresu światowej ekonomii, lecz właśnie rozpoczyna się postepidemiczny chaotyczny wzrost. Jak pokazują niektóre prognozy, tegoroczne zyski mogą osiągnąć rekordowy poziom. Potwierdza to indeks JPMorgan Chase i IHS Markit, które wskazują, że obecny światowy wzrost gospodarczy jest najwyższy od czasów 2006 roku.
Chaotyczność tej poprawy znajduje swoje odbicie na światowym rynku pracy. Mimo czerwcowego wzrostu liczby miejsc pracy o 850 tys. i dużego wyboru wakatów, liczba pracowników w branży hotelarskiej jest niższa o 12% niż przed pandemią. Pracownicy niechętnie wracają do tej branży, mimo zwiększenia płac, choć stawka godzinowa jest teraz o 8% wyższa niż w lutym 2020.
Węgry decydują się na ułatwienie zatrudnia osób spoza UE
Szef węgierskiego MSZ Péter Szijjártó ogłosił, że Węgry zliberalizują zasady przyjmowania pracowników tymczasowych spoza krajów UE – poinformowała 8 lipca agencja Reuters.
Zgodnie z nowym prawem, niektóre agencje pracy będą miały możliwość sprowadzania wykwalifikowanych pracowników spoza UE, choć będą zmuszone do przestrzegania określonych warunków. Szijjártó podkreślił, że krok ten ma na celu wsparcie ożywienia gospodarki.
Ponadto zapowiedziane zostały plany, mające pomóc w odbudowie węgierskiej gospodarki po koronakryzysie. Obejmują one złagodzenie biurokratycznych obciążeń dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz tanie pożyczki dla firm rozwijających swoją działalność na rynki zagraniczne lub planujących inwestycje w przyjazne dla środowiska technologie.