Opublikowano: 12.06.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
12.06.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (6 – 12 czerwca)

Informacje z rynku zatrudnienia od EWL Group

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 6 – 12 czerwca 2023 roku      


Bezrobocie w Polsce maleje

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła pod koniec maja 5,1%, czyli o 0,1 pkt proc. mniej niż w kwietniu – podał 6 czerwca portal Bankier.pl, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zgodnie z danymi resortu pracy, szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w maju 2023 roku wyniosła 5,1%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa spadła o 0,1 pkt proc., a w zestawieniu z końcem maja 2022roku była niższa o 0,3 pkt proc. Według wstępnych danych w maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 803,6 tys. bezrobotnych.

– To najniższa stopa bezrobocia, jaką w maju odnotowano od ponad 30 lat – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.


Blisko 4 mln obywateli Ukrainy objętych tymczasową ochroną UE. Najwięcej – w Niemczech

Z ochrony tymczasowej w państwach Unii Europejskiej w końcu kwietnia br. korzystały prawie 4 mln osób, które opuściły Ukrainę w wyniku rosyjskiej inwazji. Głównymi krajami przyjmującymi beneficjentów ochrony czasowej z Ukrainy były Niemcy (ok. 1,1 mln osób), Polska (ok. 1 mln) i Czechy (ok. 332 tys.) – poinformował 9 czerwca Eurostat.

W porównaniu z końcem marca 2023 roku liczba beneficjentów ochrony czasowej z Ukrainy wzrosła w całej UE (+51 010; +1,3%). Największy wzrost liczby osób korzystających z ochrony czasowej odnotowano w Niemczech (+22 480; +2%), Szwecji (+8 640; +35%) oraz Czechach (+6 605; +2%).

Z kolei wśród krajów, które odnotowały spadek liczby osób korzystających z ochrony czasowej są m.in.: Polska (-4 700; -0,5%), Portugalia (-2 520; -4%), Estonia (-1 885; -5%) %) i Francja (-985; -1%).


Eksperci: Przyszły wzrost ukraińskiej gospodarki nie będzie możliwy bez angażowania imigrantów

Bez angażowania imigrantów wzrost ukraińskiej gospodarki w przyszłości jest niemożliwy – wynika z wniosków uczestników Forum Społeczeństwa Obywatelskiego „Kształty przyszłości: zwycięstwo, odbudowa i modernizacja Ukrainy”, które odbyło się w Kijowie – poinformował 1 czerwca portal interfax.com.ua.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że im dłużej potrwa gorąca faza wojny, tym mniej Ukraińców wróci do ojczyzny. Zdaniem Wasyla Woskobojnyka, prezydenta Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Firm ds. Zatrudnienia Międzynarodowego, Ukraina powinna korzystać z europejskich wzorców.

– Gdy patrzymy na wysokie standardy życia w krajach europejskich, zapominamy o tym, co do tego doprowadziło. Były to masowe inwestycje finansowe i masowe angażowanie imigrantów. To imigranci w dużej mierze zastąpili rdzenną populację europejską, która w wyniku kryzysu demograficznego kurczyła się i starzała się. Ukraina powinna skorzystać z tego europejskiego doświadczenia – zauważył ekspert.

Źródło: Interfax
Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową