Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 5 – 11 października 2021 roku
Pracodawcy poszukują rąk do pracy. Rośnie liczba ofert pracy w internecie
Zgodnie z raportem “Barometr Ofert Pracy” przygotowanym przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych pracodawcy wciąż odczuwają braki pracowników, o czym świadczy rosnąca w internecie liczba ofert pracy — poinformował 11 października portal Forsal.pl.
Zgodnie z danymi raportu, pomimo niepokojących sygnałów epidemicznych i gospodarczych, wartość wskaźnika zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu po raz drugi w tym roku przebiła poziom 300 punktów i osiągnęła kolejne maksimum. Wzrost liczby internetowych ofert pracy odnotowano we wszystkich województwach, zaś procentowo najwięcej wakatów przybyło w województwie opolskim, lubuskim oraz podkarpackim. Najmniej zaś w woj. wielkopolskim, śląskim oraz kujawsko-pomorskim. Najwięcej nowych ofert pracy skierowanych jest do absolwentów kierunków ścisłych.
Eurostat: Polska jest głównym kierunkiem migracji zarobkowej spoza UE
W 2020 roku wydano blisko 2,2 mln pierwszych zezwoleń na pobyt w Unii Europejskiej (zezwolenia pobytowe oraz wizy długoterminowe) dla cudzoziemców. Najwięcej, bo ponad 600 tys. z nich (27%) wydano dla obywateli Ukrainy – poinformował 8 października Eurostat.
Jak podkreślił Europejski Urząd Statystyczny Polska jest głównym kierunkiem migracji zarobkowej spoza UE. W 2020 roku nasz kraj wydał 598 tys. (26%) takich dokumentów. Dla porównania – Niemcy wydały w tym samym okresie 313 tys. (14%) zezwoleń. Ponad 502 tys. wydanych w 2020 roku przez Polskę pierwszych zezwoleń pobytowych dawało obcokrajowcom możliwość podjęcia pracy.
Zgodnie z raportem Polska przyznała blisko 489 tys. pierwszych zezwoleń na pobyt w UE dla obywateli Ukrainy, co stanowi 81% wszystkich dokumentów wydanych Ukraińcom.
Wzrosła liczba zagranicznych studentów w Polsce
Polska od kilku lat staje się coraz atrakcyjniejszym kierunkiem dla studentów z zagranicy. W roku akademickim 2020/2021 na polskich uczelniach studiowało ponad 85 tys. obcokrajowców –poinformował 9 października portal Obserwatorgospodarczy.pl powołując się na analizę Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
W roku akademickim 2020/2021 odsetek studentów obcokrajowców na polskich uczelniach wynosił 7%, zaś w poprzednim był on o 0,2 pkt. proc. niższy. Dominującą grupą wśród studentów-obcokrajowców byli obywatele Ukrainy (45,4%), czyli około 39 tys. Tuż za nimi uplasowali się studenci z Białorusi (11,5%), czyli około 10 tys.
Eksperci podkreślają, że na wzroście liczby studiujących w Polsce cudzoziemców zyskają nie tylko krajowe uczelnie, ale ma również pozytywny wpływ na gospodarkę.