Opublikowano: 11.07.2022
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
11.07.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (5 – 11 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 5 – 11 lipca 2022 roku   


Bezrobocie w Polsce na rekordowo niskim poziomie

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca wyniosła 4,9% i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,2 pkt. proc. – poinformował o tym 7 lipca portal Fosal.pl, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.   

Z danych MRiPS wynika, że stopa bezrobocia jest teraz na rekordowym poziomie – najniższym od 32 lat. W Polsce jest 170 tys. osób bezrobotnych mniej niż w roku ubiegłym i 100 tys. mniej niż przed pandemią.  

– Potrzebujemy rąk do pracy i chcielibyśmy, żeby obywatele Ukrainy podejmowali decyzje o pozostaniu w naszym kraju. Dlatego wprowadzamy rozwiązania systemowe związane m.in. z opieką nad dziećmi, możliwością tworzenia instytucji dziennego opiekuna czy też zakładanie działalności gospodarczej, aby jak najwięcej osób z Ukrainy podjęło pracę. Ta praca daje im poczucie stabilizacji i godności – podkreśliła szefowa MRiPS. 


Wsparcie uchodźców z Ukrainy w nauce języka polskiego

W ramach projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych” uruchomionych zostanie 13 mln zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy – podał 7 lipca portal Businessinsider.pl 

„Po pierwszych działaniach oferujących uchodźcom wojennym z Ukrainy doraźną pomoc materialną, mieszkaniową i żywnościową nadszedł czas na bardziej systemowe i długofalowe wsparcie” – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

Środki z funduszy UE zostaną przeznaczone na wsparcie uchodźców z Ukrainy w nauce polskiego, podnoszenie umiejętności podstawowych oraz na pomoc prawną i psychologiczną. O środki finansowe mogą ubiegać się organizacje, których głównym celem działalności nie jest osiągnięcie zysku, m.in. biblioteki, domy kultury, uczelnie czy jednostki samorządu terytorialnego. 

Dodajmy, że według badań EWL – 26% uchodźców z Ukrainy deklaruje znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie komunikatywnym, z kolei 45% respondentów przyznaje, że nie potrafi mówić po polsku. 


Blisko 300 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Polsce

W ramach uproszczonej procedury pracę w Polsce znalazło już blisko 300 tys. obywateli Ukrainy – poinformowała 8 lipca minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

– Od samego początku wojny w Ukrainie wspieramy naszych sąsiadów, zależy nam, by jak najszybciej mogli osiągnąć samodzielność, poczuć się w Polsce jak w domu. Jedną z najważniejszych kwestii jest tu praca i możliwość utrzymania siebie i swojej rodziny. Dlatego uprościliśmy procedury zatrudnienia, dlatego stale rozwijamy narzędzia wsparcia na rynku pracy naszych wschodnich sąsiadów – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową