Opublikowano: 10.01.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
10.01.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (4 – 10 stycznia)

Przegląd rynku EWL: płaca minimalna, edukacja, inwestycje

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 4 – 10 stycznia 2022 roku 


Ułatwienia dla cudzoziemców wejdą w życie! Co oznaczają dla polskiego biznesu?

Prezydent Andrzej Duda 4 stycznia podpisał przyjętą wcześniej przez Sejm i Senat nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz innych ustaw. Nowe przepisy – szczególnie dotyczące wydłużenia terminów ważności oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (z 6 do 24 miesięcy – red.) – to rewolucyjny krok w stronę potrzeb polskiego rynku i przedsiębiorców – podkreślił Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL Group w komentarzu dla portalu PulsHR.pl. 

Ekspert EWL nadmienił również, że dodatkowym ułatwieniem będzie likwidacja przepisu mówiącego, że po odpracowaniu maksymalnie 6 miesięcy na tzw. „oświadczeniu”, cudzoziemiec zmuszony jest odczekać kolejne 6 miesięcy zanim ponownie podejmie pracę w Polsce na podstawie wspomnianego dokumentu.  

– Zmiana ta umożliwi powierzanie cudzoziemcowi pracy bez przerw, co wpłynie na charakter migracji zarobkowej do Polski, zmieniając ją z obecnej rotacyjnej i krótkookresowej na średniookresową, a w efekcie na długookresową, na czym z kolei zależy polskim pracodawcom – dodał Michał Wierzchowski. 

Więcej na temat nowelizacji znajdą Państwo w artykule dla portalu Infor.  


Eurostat: Polska znalazła się na podium z trzecim najlepszym wynikiem dotyczącym bezrobocia

Eurostat opublikował najnowsze statystyki dotyczące bezrobocia w Unii Europejskiej. Według danych Polska osiągnęła trzeci najlepszy wynik we wspólnocie – podał 10 stycznia portal Wprost.pl, powołując się na najnowsze dane Eurostatu.  

Zgodnie z danymi bezrobocie w Unii Europejskiej wyniosło w listopadzie 6,5%. Rok wcześniej wskaźnik ten wyniósł 7,4 %. Oznacza to, że w całej Unii bez pracy pozostawało blisko 14 milionów osób, a w strefie euro 11,8 mln. 

Najlepszy wynik odnotowały Czechy, gdzie bezrobocie w listopadzie wyniosło tylko 2,2%. Na drugim miejscu z wynikiem 2,7% uplasowała się Holandia, zaś trzecie miejsce z wynikiem 3% przypadło Polsce. Pierwszą piątkę zamykają Niemcy (3,2%) i Malta (3,5%). 

Niepokoić mogą doniesienia z Grecji i Hiszpanii. Zgodnie z danymi Eurostatu, Grecja zanotowała bezrobocie na poziomie 13,4%, zaś Hiszpania 14,1%. Niekorzystna sytuacja na rynku pracy panuje też we Włoszech (9,2%) i w Szwecji (8,4%). 


Co czeka polski rynek pracy w 2022? “Wielkiej rezygnacji” nie będzie

Podwyższona inflacja przyspieszy rotację, ale w Polsce nie będzie „wielkiej rezygnacji” – poinformował 3 stycznia na łamach portalu Rzeczpospolita Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Ekspert podkreślił, że trend masowej rezygnacji z pracy, który stał się wyraźny nie tylko w USA, ale i w krajach Unii Europejskiej, w Polsce jest mało prawdopodobny. Jako przyczynę podał czynniki różnicujące nasz rynek pracy od amerykańskiego. Są to m.in.: brak odpowiednich zapasów finansowych w gospodarstwach domowych, długotrwały proces zmiany profesji oraz niski udział pracy zdalnej, która pozwala na pracę w firmach zlokalizowanych innych krajach.  

Całkiem realnym zjawiskiem mogącym skutkować zwiększoną rotacją jest rosnąca presja płacową ze strony pracowników. Ekspert podkreślił, że wiodącą strategią Polaków skierowaną na podwyższenie dochodów z pracy jest szukanie ich na rynku, a nie u dotychczasowego pracodawcy. Zastępca dyrektora PIE przewiduje, że wielu pracowników będzie oczekiwało poprawy warunków płacowych ze względu na utrzymującą się wysoką inflację, co może prowadzić do ryzyka spirali cenowo-płacowej, z którą możemy mieć do czynienia w 2022 roku.

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową