Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 4 – 10 maja 2021 roku
Stopa bezrobocia w kwietniu znowu spadła
Szacowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła w kwietniu 6,3%, co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 pkt proc. Kwiecień jest drugim miesiącem z rzędu, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy zmniejszyła się – poinformował 7 maja portal BusinessInsider, powołując się na MRPiT.
„Pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią ograniczenia, nie wywarły na polskiej gospodarce tak drastycznych zmian, jakie zapowiadano wiosną ubiegłego roku”
– powiedziała wiceminister Iwona Michałek, cytowana w komunikacie resortu.
Dodajmy, że Główny Urząd Statystyczny podał wcześniej, że stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec marca 2021 roku wyniosła 6,4%, czyli spadła o 0,1 pkt proc. wobec lutego br.
Rekordowa liczba cudzoziemców ubezpieczonych w Polsce
Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w kwietniu 2021 roku 780,5 tys. i wzrosła w stosunku do lutego 2020 roku o 110,3 tys., a w stosunku do marca 2021 roku – o 14,5 tys. – poinformowała 10 kwietnia PAP powołując się na dane ZUS.
„Po spadku w drugim kwartale, w drugiej połowie 2020 roku ponownie rosła liczba obcokrajowców – do najwyższego w historii poziomu”
– podkreśla prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Z danych ZUS wynika, że tradycyjnie wśród obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń największą grupę stanowili obywatele Ukrainy – około 75%.
Zakład przypomina jednocześnie, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się KRUS.
1 czerwca w Polsce startują regularne szczepienia w zakładach pracy
Od 17 maja uruchomione zostaną pilotażowe szczepienia w zakładach pracy, regularne rozpoczną się od 1 czerwca – poinformował 10 maja szef KPRM Michał Dworczyk.
„Od pierwszego czerwca, będziemy przeznaczali ok. 300 tys. dawek szczepionki tygodniowo na szczepienia w zakładach pracy” – powiedział Michał Dworczyk, cytowany przez portal PulsHR.pl. Dodał, że chęć udziału w programie zgłosiło ponad 740 zakładów pracy, który się zarejestrowały, ale będzie ich coraz więcej.
“Z punktu widzenia całego społeczeństwa to jest korzystne, bo im szybciej zaszczepimy jak największa część populacji, tym szybciej wrócimy do normalności, zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej”
– podkreślił szef KPRM.