Opublikowano: 11.04.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
11.04.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (4 – 10 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 4 – 10 kwietnia 2023 roku      


Stopa bezrobocia w marcu spadła o 0,1%

Według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w marcu 2023 roku wyniosła 5,4% wobec 5,5% w lutym – poinformował 5 kwietnia portal Business Insider. 

Zgodnie z danymi MRiPS pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94,7 tys. wolnych miejsc pracy, co stanowi o wynik o 0,7 tys. wyższy niż miesiąc wcześniej. Pośród województw sytuacja najlepiej wygląda w woj. wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 3,2%. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim — 9,2%. 


ZUS: Ponad milion ubezpieczonych obcokrajowców

Z danych przedstawionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na koniec marca 2023 roku do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszonych było 1,073 mln cudzoziemców – podał 11 kwietnia na Twitterze ZUS. 

Liczba ta zwiększyła się w ciągu miesiąca o niemal 10 tysięcy. Najwięcej zarejestrowanych cudzoziemców pochodziło z Ukrainy, a ich liczba wyniosła 742 tysiące. Przypominamy, że na koniec marca ubiegłego roku zgłoszonych do ubezpieczeń emertytalnego i rentowych w ZUS było ponad 932 tys. cudzoziemców, w tym blisko 667 tys. obywateli Ukrainy. 


Rumunia: 6 tys. Uchodźców z Ukrainy znalazło zatrudnienie 

Rumuński rząd poinformował, że pracę w Rumunii znalazło 6 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy – poinformował 4 kwietnia portal Business Insider. 

Według danych rumuńskiego ministerstwa pracy na terenie Rumunii po wybuchu wojny przybyło, głównie w ramach tranzytu, ponad 3,5 mln obywateli Ukrainy. Marius Budai, rumuński minister pracy podkreślił, że tymczasowo osiedliło się niespełna 100 tys. uchodźców. 

Władze Rumunii odnotowują, że uchodźcy z Ukrainy w niewielkim stopniu są zainteresowani inwestycjami w nieruchomości na terenie kraju. Od 24 lutego 2022 roku, czyli dnia wybuchu wojny, obywatele Ukrainy nabyli jedynie 71 rumuńskich nieruchomości. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową