Opublikowano: 06.02.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
06.02.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (31 stycznia – 6 lutego)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 31 stycznia – 6 lutego 2023 roku      


MRiPS: W Polsce zatrudniono już około 900 tys. ukraińskich uchodźców

Podczas organizowanej przez KPRM Konferencji Warszawskiej dotyczącej wsparcia dla Ukrainy, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że do tej pory w Polsce zatrudnienie na uproszczonych zasadach znalazło około 900 tys. uchodźców z Ukrainy – podał 6 lutego portal WNP.pl. 

Podczas konferencji omówione zostały podjęte przez rząd i organizacje pozarządowe działania wspierające Ukrainę oraz ukraińskich uchodźców. Głównym tematem była pomoc dla uchodźców wojennych oraz wsparcie ukraińskiej infrastruktury krytycznej. 

Szefowa resortu pracy podkreśliła, że po 24 lutego zmieniła się struktura zatrudnienia obywateli Ukrainy – ponad 70% przybyłych do Polski to kobiety z dziećmi. Poinformowała, że blisko 900 tys. uchodźców z tego kraju podjęło zatrudnienie, przede wszystkim w branży hotelarskiej, usługowej i gastronomii. 

Przypomniała również, że uchodźcy z Ukrainy, na mocy specustawy otrzymali takie same prawa jak Polacy – przebywają legalnie w Polsce, mają prawo do legalnej pracy a także mogą ubiegać się o odpowiednie świadczenia.  

– Osoby pracujące w Polsce uzupełniają nasz rynek pracy. Tutaj w Polsce odprowadzane są podatki, odprowadzane są składki – zaznaczyła minister Maląg. 


Deficyt kierowców ciężarówek wyzwaniem dla branży transportowej

W Polsce brakuje obecnie nawet 150 tys. kierowców ciężarówek, zaś w Europie liczba ta sięga nawet 400 tys. – poinformowało 1 lutego radio RMF24.  

Jedną z przyczyn niedoborów w branży transportowej jest wojna w Ukrainie, w związku z którą wielu ukraińskich kierowców zdecydowało się opuścić Polskę. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym wypełnienie luki pracowniczej jest wysoki koszt uzyskania uprawnień.  

W raporcie “Rynek transportowy w Polsce i Europie” Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska zaznacza, że powoli wyczerpujemy zasoby pracowników z nieunijnych państw europejskich, głównie z terenów byłego Związku Radzieckiego. Jego zdaniem sytuację poprawiłyby ułatwienia w szybkim zatrudnianiu kierowców z odległych krajów, takich jak Kazachstan, Filipiny czy Indie. Podkreśla jednak, że rozwiązanie związane jest z wieloma trudnościami. 


Niemcy chcą zatrudniać zwolnionych pracowników z branży IT

Firmy IT z amerykańskiej Doliny Krzemowej masowo zwalniają pracowników w ramach radzenia sobie z kryzysem gospodarczym. Rząd Niemiec dostrzega w tej sytuacji szansę dla siebie, ponieważ na niemieckim rynku brakuje wykwalifikowanych inżynierów oprogramowania – poinformował 31 stycznia Puls Biznesu, powołując się na agencję informacyjną Reuters. 

Według stowarzyszenia Bitkom, mimo tego, że rząd federalny Niemiec upraszcza przepisy imigracyjne oraz warunki uzyskania obywatelstwa, w branży IT brakuje 137 tys. pracowników. Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych trwa masowa redukcja etatów. Największe firmy w branży IT zamierzają zwolnić prawie 40 tys. osób. 

Judith Gerlach, bawarska minister cyfryzacji zwróciła się do niedawno zwolnionych informatyków z Kalifornii z zaproszeniem do przybycia i pracy w Bawarii.  

Źródło: pb.pl
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową