Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 31 sierpnia – 6 września 2021 roku
MRiPS: Bezrobocie w Polsce znowu zmalało. Szósty miesiąc z rzędu
Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8% i utrzymała się na tym samym poziomie co w lipcu – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W ubiegłym miesiącu w urzędach pracy zarejestrowanych było 961,8 tys. bezrobotnych. Poinformował o tym 6 września portal Forsal.pl.
W porównaniu ze stanem z końca lipca 2021 roku liczba osób figurujących w rejestrach urzędów pracy zmniejszyła się o 13,1 tys. osób, czyli o 1,3%.
„Sierpień był już szóstym miesiącem z kolei, gdy poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce zmniejszał się. To bardzo dobra wiadomość”
– podkreśliła szefowa MRiPS Marlena Maląg.
GUS: Kogo potrzebuje polski rynek pracy?
Z najnowszych danych GUS wynika, że ponad 20% firm w pierwszym kwartale 2021 roku poszukiwało pracowników. W sumie zatrudnić chcieli 423,9 tys. osób. Czytamy o tym 31 sierpnia na portalu PulsHR.pl.
Najczęściej poszukiwaną grupą (w klasyfikacji zawodów tzw. wielka grupa) byli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. W tej grupie zawodów ponad 43% stanowiły oferty pracy dla robotników budowlanych i pokrewnych. Kolejną grupą wśród poszukiwanych zawodów byli specjaliści, w tym głównie do spraw ekonomicznych i zarządzania.
Natomiast najbardziej szczegółowe ujęcie zawodów pozwala wskazać, że najczęściej poszukiwanymi pracownikami na początku 2021 roku byli sprzedawcy, magazynierzy, kierowcy ciągnika siodłowego i samochodu ciężarowego, pomocnicy robotników budowlanych, pracownicy obsługi biurowej oraz pielęgniarki.
Media: Rząd chce ograniczyć liczbę formalności oraz przyspieszyć procedury zatrudniania cudzoziemców
Będzie nowa ustawa, która uprości procedurę udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystko po to, by pracownicy ze Wschodu mogli szybciej podjąć legalną pracę. Poinformował o tym 6 września portal Money.pl. Nad zmianami legislacyjnymi pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Założeniem jest, by weszły w życie już na początku 2022 roku.
Najważniejszą kwestią jest rezygnacja z wymogu posiadania przez obcokrajowca zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu dla udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Zamiast tego weryfikowane będzie jedynie to, czy przybywająca do Polski osoba ma zagwarantowaną pracę z wynagrodzeniem nie niższym niż minimalne.
„Twórcy projektu uznali – o co zresztą postulowały organizacje pracodawców – że fakt podejmowania legalnej pracy jest w pełni wystarczający do uznania, że cudzoziemiec sobie w Polsce poradzi”
– czytamy w artykule.
Brak analizy przyszłego miejsca zamieszkania powinien ograniczyć liczbę formalności oraz przyspieszyć procedury.