Opublikowano: 09.08.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
09.08.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (3 – 9 sierpnia)

Agencja pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 3-9 sierpnia 2021 roku 


PKB państw strefy euro po lockdownach rośnie szybciej niż się spodziewano. A jak w Niemczech?

Gospodarki strefy euro rosły w II kwartale 2021 roku szybciej niż oczekiwano, wychodząc z recesji wywołanej pandemią – ogłosił Eurostat. Pomogło przede wszystkim znoszenie obostrzeń, dzięki czemu najlepiej zareagowały gospodarki krajów turystycznych: gospodarka Portugalii wzrosła aż o 4,9%, a Włoch i Hiszpanii kolejno 2,7%. i 2,8%. Średni wzrost 19 krajów strefy euro to 2%. 

Analitycy cytowani przez portal Wnp.pl zauważają słabsze niż przypuszczano odbicie Niemiec. Największa gospodarka Europy wzrosła wprawdzie w II kwartale 2021 roku o 1,5%, jednak kraj zmagał się z problemami w łańcuchach dostaw, szczególnie w branży motoryzacyjnej. Z drugiej jednak strony ekonomiści uważają, że to Niemcy najszybciej wrócą do poziomu PKB sprzed pandemii. Ich zdaniem stanie się to jeszcze w drugiej połowie 2021 roku. Z kolei gospodarkom południowym ma to zająć więcej czasu – nawet do połowy 2022 roku. 


W Polsce wciąż brakuje rąk do pracy. Mnożą się oferty zatrudnienia

Wyszukiwarki ofert zatrudnienia odnotowały 25-45-procentowy wzrost liczby zamieszczanych ogłoszeń o pracę przez pracodawców w pierwszej połowie 2021 roku. Poinformował o tym 7 sierpnia portal Money.pl. 

Portal podaje, że od stycznia do czerwca 2021 roku w serwisie OLX zamieszczono ponad 541 tys. ofert pracy, zaś w tym samym okresie ubiegłego roku było ich blisko 430 tys. Trend ten zaobserwowano również na portalu Praca.pl, gdzie w pierwszym półroczu 2021 roku liczba ogłoszeń wyniosła 272 tys., zaś rok wcześniej – 205 tys. Ponad 440 tys. ogłoszeń zamieścili pracodawcy w pierwszym półroczu br. w serwisie Pracuj.pl – o 45% więcej niż w II połowie 2020 roku. 

Według danych serwisu Pracuj.pl w I półroczu 2021 roku firmy w Polsce najwięcej ofert dotyczyło kandydatów zajmujących się handlem i sprzedażą (29% wszystkich ogłoszeń), IT (20%) oraz obsługą klienta (15%). Zainteresowaniem pracodawców cieszyli się także pracownicy fizyczni (11%), inżynierowie (10%) i specjaliści ds. finansów (9%). 

Źródło: Money.pl

Pół miliona cudzoziemców posiada już zezwolenia na pobyt w Polsce

W sierpniu osiągnięto próg 0,5 mln wydanych zezwoleń uprawniających cudzoziemców do długoterminowego pobytu w Polsce (tzw. kart pobytu). Informację tę podał 5 sierpnia Urząd do Spraw Cudzoziemców. 

Jak czytamy w komunikacie UdSC, największą grupę cudzoziemców, którym wydane zostały zezwolenia na pobyt stały lub czasowy stanowią obywatele Ukrainy (277 tys.), następnie Białorusi (34 tys.) oraz Niemiec (20 tys.). Zdecydowanie najwięcej cudzoziemców posiada zezwolenia na pobyt czasowy, które mogą być wydane na maksymalnie 3 lata. Tego typu dokumentami dysponuje obecnie 63 proc. osób. Grupa obcokrajowców uprawnionych do pobytu stałego i rezydenta długoterminowego stanowi 20 proc. 

Obcokrajowcy przebywający w kraju nad Wisłą na podstawie powyższych zezwoleń najchętniej wybierają województwo mazowieckie – 132 tys. osób, następnie małopolskie – 60 tys., wielkopolskie – 46,5 tys., dolnośląskie – 40,5 tys. oraz śląskie – 31 tys. 

Źródło: UdSC. Opracowanie: EWL

Niemcy poszukują specjalistów z zagranicy. “Znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana”

Jak raportuje portal pracy Indeed, który zebrał dane z 88 niemieckich miast, niemieccy pracodawcy oferują pracę wykwalifikowanym pracownikom z zagranicy, zaś znajomość języka niemieckiego przestaje być wymagana. O wnioskach z tego raportu informuje 8 sierpnia gazeta “Welt am Sonntag” cytowana przez portal Interia.pl. 

Miastem, które najmocniej stawia na specjalistów z językiem innym niż niemiecki jest Berlin, którego dotyczy blisko 14% ogłoszeń o pracę napisanych w języku angielskim. Następnie jest Monachium i Frankfurt nad Menem, z ogłoszeniami w języku angielskim na poziomie po ok. 11%. 

Jak podkreśla “Welt am Sontag”, znajomość języka niemieckiego coraz częściej nie jest wymagana do znalezienia pracy w kraju. “Sprawia to internacjonalizacja i cyfryzacja rynku pracy oraz niedobór wykwalifikowanych pracowników” – wyjaśnia Indeed.  

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową