Opublikowano: 05.12.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
05.12.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (29 listopada – 5 grudnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 29 listopada – 5 grudnia 2022 roku  


ZUS: Rośnie liczba pracujących cudzoziemców w Polsce 

Cudzoziemcy pracujący w Polsce stanowią 6,5% wszystkich ubezpieczonych. Na koniec września 2022 roku w ZUS było zarejestrowanych ponad 1 mln obcokrajowców, co stanowi wzrost o 23,5% w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku – podał 1 grudnia portal Bankier.pl, powołując się na najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS, 59% ubezpieczonych obcokrajowców było pracownikami, 2,5% prowadziło działalność gospodarczą, zaś pozostali objęci byli innymi formami zatrudnienia. Największą grupę ubezpieczonych cudzoziemców stanowili obywatele Ukrainy (71,2% ubezpieczonych cudzoziemców i 4,6% wszystkich ubezpieczonych). 

Paweł Śliwowski, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując przedstawione przez ZUS dane, przekonywał w rozmowie z Polskim Radiem, że koniecznym jest pozostanie stale otwartym na obywateli innych państw. 

“Stoimy przed strategiczną zmianą budowania kraju, który jest otwarty, i który jest w stanie być atrakcyjny dla cudzoziemców” – stwierdził ekspert. 


Eksperci przewidują, że do 2030 roku saldo migracji netto wyniesie około 120-150 tys. osób rocznie 

Obcokrajowcy chętnie zasilają polski rynek pracy, ale to wciąż nie wyczerpuje jego potrzeb – poinformował 30 listopada portal Business Insider, powołując się na raport “Demografia. Migracje. Rynek pracy w Polsce. Perspektywy po pandemii COVID-19 i wojnie w Ukrainie”. 

Według autorów raportu, Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz – Quant Tank i Fundacja Przyjazny Kraj, saldo migracji netto na pobyt stały, które wymagane byłoby do równoważenia zmniejszającej się podaży pracy w Polsce, będzie się zwiększać i ustabilizuje się na poziomie ok. 120-150 tys. osób rocznie do 2030 roku. 

“W kolejnych dekadach będzie jednak coraz wyższe i osiągnie około 160-240 tys. osób rocznie w 2050 roku. Są to bardzo duże liczby, które znacznie zmieniłyby skład etniczny ludności Polski” — czytamy w raporcie. 

Eksperci podkreślają również, że coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce legalnie, co przekłada się na lepszą kondycję finansów publicznych, ponieważ do pokrycia jest coraz mniejsza luka między składkami na ubezpieczenia społeczne, a wypłacanymi świadczeniami. 


Niemcy: Rząd zatwierdził projekt zmian mających ułatwić migrację zarobkową 

Rząd Niemiec zatwierdził projekt zmian w regułach imigracyjnych, które pozwolą pozyskać więcej wykwalifikowanych pracowników z innych krajów poinformował 30 listopada portal Deutsche Welle. 

Celem niemieckiego rządu jest ograniczenie formalności, ułatwiając tym samym imigrację do Niemiec wykwalifikowanych pracowników z innych krajów. W kraju brakuje coraz więcej pracowników wyspecjalizowanych i niewyspecjalizowanych, zwłaszcza w branżach technicznych, rzemieślniczych, gastronomii, logistyce, opiece nad dziećmi czy opiece medycznej.  

Zakłada się, że Niemcy potrzebują co roku napływu 400 tys. pracowników z zagranicy. Wśród planowanych reform, które mają pomóc w zaspokojeniu potrzeb rynku, znajdują się między zmiany w prawie azylowym, ułatwienia dotyczące imigracji pracowników wyspecjalizowanych oraz procesu przyznawania obywatelstwa. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową