Opublikowano: 05.07.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
05.07.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (29 czerwca – 05 lipca)

Karta rezydenta - najważniejsze informacje - legalne zatrudnienie

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 29 czerwca – 05 lipca 2021 roku 


PAP: Rząd opracuje kierunki polityki migracyjnej na lata 2021-2022

W III kwartale bieżącego roku rząd planuje przyjąć dokument “Polityka migracyjna Polski – kierunki działań 2021-2022″ – poinformowała 29 czerwca Polska Agencja Prasowa 

W dokumencie mają znaleźć się rozdziały poświęcone m.in.: legalnej migracji (przede wszystkim kwestie związane z imigracją zarobkową i polityką rynku pracy w odniesieniu do cudzoziemców), nielegalnej migracji (kwestie dotyczące wjazdu, pracy i pobytu cudzoziemca w Polsce z naruszeniem przepisów prawa) oraz ochronie cudzoziemców. 

Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych rządu, zaplanowane działania mają na celu m.in.: wzmocnienie systemu instytucjonalnego w obszarze legalizacji pobytu i zatrudnienia, uzupełnienie niedoboru na rynku pracy i zapewnienie znaczącego udziału cudzoziemców o wysokich kwalifikacjach, jak i robotników wykwalifikowanych oraz wykorzystanie potencjału polskich uczelni w zakresie kształcenia cudzoziemców.  


W czym tkwią trudności w szczepieniach obcokrajowców w Polsce?

Obcokrajowcy legalnie przebywający w Polsce mają możliwość skorzystania z bezpłatnego szczepienia przeciwko COVID-19, jednak jak dotąd zainteresowanie szczepieniem wśród przebywających w Polsce cudzoziemców jest niższe niż oczekiwano – alarmował 30 czerwca portal Interia.pl. 

Według raportu EWL “Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” gotowych do zaszczepienia się jest 36,1 % pracujących nad Wisłą obcokrajowców. Niestety deklaracje respondentów nie przełożyły się na realne liczby. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia na 25 czerwca z możliwości pełnego zaszczepienia się w Polsce skorzystało 12 966 cudzoziemców. 

Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL Group zapytany przez portal Interia.pl o przyczyny takiego stanu rzeczy, zwraca uwagę na trudności związane z procesem szczepienia obcokrajowców:

W praktyce okazało się, że szczepienie indywidualne cudzoziemców nie jest prostym zadaniem. Na rządowej infolinii niejednokrotnie nam i naszym pracownikom podkreślano, że zarejestrować się na szczepienie mogą jedynie cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały lub czasowy (karty pobytu), podczas gdy Ministerstwo Zdrowia twierdziło, że wystarczy jedynie numer paszportu. To oraz brak informacji w języku ukraińskim zniechęcało obcokrajowców do skorzystania z darmowych szczepień

– przekazał portalowi Interia.pl ekspert EWL Group.

Rośnie liczba wydawanych zezwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców w maju br. liczba wydawanych zezwoleń na pobyt czasowy dla Ukraińców wzrosła o prawie 40% w porównaniu z ubiegłym rokiem – poinformował o tym 30 czerwca portal Infor.pl. 

Zgodnie z danymi UdSC zezwolenie na pobyt czasowy uzyskało 12100 obywateli Ukrainy, co daje wynik o 3454 wyższy niż w maju 2020 roku, w którym zezwolenia uzyskało 8646 pracowników tymczasowych. 

Tomasz Cytrynowicz, dyrektor Biura Szefa UdSC zauważa, że liczba wydawanych zezwoleń na pobyt systematycznie wzrasta od 2015 r. Przede wszystkim wydawane są zezwolenia związane z pracą. Ekspert podkreśla również, że obywatele Ukrainy korzystają również z uproszczonego dostępu do naszego rynku pracy. 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową