Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 28 września – 4 października 2021 roku
Wzrosła liczba zezwoleń na pracę dla cudzoziemców
Zgodnie z najnowszymi danymi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w lipcu i sierpniu zarejestrowano o ponad 42% więcej wniosków na zezwolenie na pracę dla obcokrajowców niż w ubiegłym roku – poinformował 1 października portal PulsHR.pl.
Według danych ministerstwa, w lipcu i sierpniu bieżącego roku liczba wydanych zezwoleń na pracę dla obcokrajowców wyniosła ponad 83,2 tys. Stanowi to wynik o blisko 25 tys. większy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wówczas było ich nieco ponad 58,4 tys. Ponadto ostatnio odnotowano wzrost w stosunku do lata 2019 roku, kiedy takich decyzji zostało podjętych blisko 70,9 tys.
Ponad 65%, czyli 54,3 tys. wszystkich wydanych latem tego roku zezwoleń, przypadła obywatelom Ukrainy. W analogicznym okresie 2019 roku było to blisko 53,8 tys. (niemal 75,9%), a w 2020 roku – 43,1 tys. (ponad 73,8%).
Branża e-commerce wystrzeliła mocno w górę i wciąż rośnie. Pracownicy potrzebni niemal na już!
Pandemia koronawirusa przyśpieszyła rozwój globalnej branży e-commerce. W 2020 roku światowy handel elektroniczny urósł o 28%, zaś według raportu “Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce” w 2020 r. kanał online miał 14 proc. udziału w wartości sprzedaży detalicznej w Polsce. O tym 28 września napisał portal PulsHR.pl.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w publikacji “E-commerce w czasach COVID-19” zwraca uwagę, że pandemia zwiększył dynamikę krajobrazu handlu elektronicznego i rozszerzył jego zakres o nowe firmy, segmenty konsumentów (np. osoby starsze) oraz produkty (np. artykuły spożywcze). Eksperci zaś zwracają uwagę, że wszystko to przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na pracowników:
– W jednej z firm, do której do tej pory dostarczaliśmy 100 pracowników, po dwóch, trzech miesiącach funkcjonowania w czasie pandemii zapewnialiśmy ich już 350. Do tego dochodziły nowe projekty z e-commerce, gdzie w ciągu 2 miesięcy doszliśmy do liczby 200 pracowników. (…) –poinformował Tomasz Łagowski, regionalny szef sprzedaży w EWL.
Polscy sadownicy załamują ręce. Coraz mniej chętnych do pracy przy zbiorach jabłek.
Unia Owocowa przewiduje, że zbiory jabłek w Polsce sięgną 4,17 mln ton i będą wyższe niż w ubiegłym sezonie. Nie obejdzie się jednak bez problemów – poinformował portal AgroFakt.pl.
Sadownicy narzekają na brak chętnych do pracy przy zbiorach i znaczny wzrost kosztów. Podkreślają, że mimo zwiększenia stawek na godzinę nawet o 30% w stosunku do poprzedniego roku, to coraz trudniej zdobyć pracowników gotowych do prac przy zbiorach. Jeszcze do niedawna obywatele Ukrainy byli dominującą grupą podczas zbiorów w Polsce, zaś teraz coraz częściej decydują się na wyjazd na Zachód, co w tym sezonie dla polskich pracodawców jest mocno odczuwalne i zmusza ich do poszukiwań pracowników z dalszych regionów świata.