Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 28 lutego – 6 marca 2023 roku
Eurostat: Polska z drugim najniższym poziomem bezrobocia w UE w styczniu
W styczniu 2023 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,8%. Daje to drugi najniższy wynik wśród państw członkowskich Unii Europejskiej – poinformował 3 marca portal WNP.pl powołując się na najnowsze dane Eurostatu.
Stopa bezrobocia w naszym kraju w styczniu br. osiągnęła poziom 2,8%, wobec 2,9% miesiąc wcześniej. Tym samym Polska znajduje się za liderem europejskiego zestawienia, Czechami, gdzie bez pracy w pierwszym miesiącu roku było 2,5% osób w wieku produkcyjnym. Na trzecim miejscu listy krajów o najniższym bezrobociu znalazły się Niemcy – 3%. Na drugim końcu skali znalazła się Hiszpania, gdzie bezrobocie wyniosło w styczniu 13%, Grecja – 11,6% i Włochy – 7,9%.
Uchodźcy z Ukrainy pomogli zwiększyć tempo wzrostu PKB w Polsce
Uchodźcy wojenni z Ukrainy przyczynili się do zwiększenia tempa wzrostu PKB o 0,4-0,5 pkt proc. w 2022 roku – poinformował 27 lutego portal Forsal.pl, powołując się na szacunki Credit Agricole Bank Polska.
Zdaniem ekonomistów banku, wartość dodatkowego popytu generowanego przez uchodźców z Ukrainy w 2022 roku mogła wynieść 13,4-17,6 mld zł. Zgodnie z obliczeniami ekspertów popyt ten oddziaływał w kierunku zwiększenia dynamiki konsumpcji o 0,8-1,0 pkt. proc.
W makromapie Credit Agricole Bank Polska “Czy napływ uchodźców z Ukrainy podbił konsumpcję w 2022 r.?” zaznaczono, że szacowana wielkość popytu ze strony uchodźców uwzględnia pomoc materialną ze strony polskich obywateli. Bank wskazał, że świadczenia społeczne, praca zarobkowa i wyżej wspomniana prywatna pomoc obywateli Polski daje kwotę 17,6 mld zł dodatkowego popytu w polskiej gospodarce.
Niemcy szukają sposobów na przyciągnięcie specjalistów IT
Niemiecki rząd pracuje nad zmianami w prawie, by otworzyć bardziej rynek dla zagranicznych pracowników, a szczególnie specjalistów IT – poinformował 1 marca portal Forsal.pl, powołując się na The Economic Times.
Na niemieckim rynku pracy ponad połowa firm w Niemczech walczy z niedoborem pracowników. Na nowych kandydatów – jak wynika z badania Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK), czeka ok. 2 mln stanowisk (co stanowi prawie 100 mld euro utraconej produkcji).
W 2022 r. Niemcy i Indie sformalizowały program, który ułatwia pracownikom możliwość zatrudnienia w RFN. Dzięki inicjatywie m.in. 3 tys. osób (rocznie) może uzyskać wizę, a studenci przedłużyć pobyt o 18 miesięcy. Kanclerz Niemiec Olaf Scholtz zaznaczył, że wprowadzenie przepisów, które pozwolą jeszcze skuteczniej zatrudniać obcokrajowców, to priorytet jego rządu w tym roku.
„Jestem pewny, że wielu będzie chciało skorzystać z możliwości zatrudnienia jako wykwalifikowani pracownicy w Niemczech” – zaznaczył Olaf Scholz, komentując zmiany ws. wiz pracowniczych dla obywateli Indii.