Opublikowano: 02.01.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
02.01.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (27 grudnia – 2 stycznia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 27 grudnia – 2 stycznia 2022 roku      


Polska w kolejnych latach będzie wzmacniać swoją pozycję jako państwo migracyjne 

Do roku 2030 około 10% mieszkańców Polski stanowić będą obcokrajowcy – stwierdził Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie opublikowanej 1 stycznia na portalu WP.pl 

Ekspert podkreślił, że już teraz obcokrajowcy stanowią 6% populacji naszego kraju. Jego zdaniem, Polska będzie w kolejnych latach ugruntowywać swoją pozycję jako państwo migracyjne.  

– Jeżeli chcemy utrzymać konkurencyjność gospodarki i szybko się rozwijać, to 3-3,5 miliona cudzoziemców będzie w Polsce mieszkać. To będą cudzoziemcy, którzy nie tylko będą przyjeżdżać tu pracować, ale będą także z nami mieszkać – podkreślił Duszczyk. 

Największą grupą obcokrajowców będą obywatele Ukrainy i Białorusi. Jednak, jak podkreśla ekspert, migrantów ze wschodnich sąsiadów Polski może być za mało, żeby zniwelować w gospodarce problemy, które tworzy niż demograficzny. Zapowiada, że do Polski będą przyjeżdżały osoby także z innych kierunków, takich, jak Indie, Turcja, Uzbekistan, Kazachstan. 


Japonia: Ponad 60% uchodźców z Ukrainy nie ma pracy 

Ponad 60% uchodźców z Ukrainy, którzy zdecydowali się uciec do Japonii, nie znalazło pracy, pomimo tego, że większość z nich poszukuje zatrudnienia – poinformował 29 grudnia Rzeczpospolita, powołując się na wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Nippon Foundation. 

Według danych Agencji Służb Imigracyjnych Japonii, do 14 grudnia do Japonii dotarło 2091 uchodźców z Ukrainy, z których 1887 otrzymało wizę pozwalającą im na podjęcie pracy. Jednak jak wynika z badania przeprowadzonego na przełomie listopada i grudnia przez Nippon Foundation na próbie 750 osób, aż 60,9% z respondentów wskazało, że aktualnie nie posiada pracy. 58,4% ankietowanych podało, że szuka zatrudnienia. Z 39,1% przebadanych uchodźców z Ukrainy, którzy pracują w Japonii, blisko 80% zatrudnionych jest na niepełny etat.  

Według sondażu 17,3% respondentów posługuje się japońskim w sposób, który pozwala im na komunikację, zaś niemal 47% badanych nie zna japońskiego. Jednocześnie 65,6% respondentów deklaruje, że chce pozostać w Japonii do czasu uspokojenia się sytuacji w Ukrainie lub “tak długo jak to możliwe”. Jak najszybciej wrócić do Ukrainy chce 3,2% respondentów. 


Uchodźcy z Ukrainy założyli w Polsce 15 tys. nowych firm w ciągu 2022 roku 

Uchodźcy z Ukrainy, dzięki odpowiednim zmianom w polskim prawie, coraz chętniej zakładają w naszym kraju firmy. Na polskim rynku w 2022 roku zarejestrowano 15 tys. jednoosobowych firm prowadzonych przez obywateli Ukrainy – poinformował 27 grudnia tygodnik Polityka. 

Według danych przekazanych przez wiceminister rozwoju i technologii Olgę Semeniuk, od 1 stycznia do 15 listopada 2022 r. zarejestrowano 274,7 tys. działalności gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne, w tym 24,4 tys., w których przedsiębiorca posługuje się innym obywatelstwem niż polskie. Zgodnie ze statystykami obywatele Ukrainy zarejestrowali 14 427 takich firm, natomiast obywatele Białorusi 6 493. Dla porównania: niemieckich firm jednoosobowych zarejestrowano 267, a francuskich 135. 

– Uchodźcy z Ukrainy to w większości kobiety, więc firmy, które otwierają, to albo branża gastronomiczna, albo kosmetyczna – podkreślił konsul Ukrainy Jurij Tokar. 

Przypomnijmy, że w tym roku wydano obywatelom Ukrainy prawie 1,1 mln unikalnych numerów PESEL, z czego ponad połowę osobom nieletnim. Resztę, czyli 42% otrzymały kobiety i tylko 4% mężczyźni. 

Źródło: Polityka.pl
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową