Opublikowano: 02.11.2021
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
02.11.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (26 października – 2 listopada)

Leasing Pracowników - kiedy warto z niego skorzystać?

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 26 października – 2 listopada 2021 roku 


Ekspert: wpływ pandemii na światowy rynek pracy większy niż zakładano

Pandemia COVID-19 wywarła bardziej destrukcyjny wpływ na rynek pracy krajów rozwijających się niż krajów rozwiniętych, zaś najdotkliwiej ucierpiały kraje z dochodami poniżej średnich – powiedział dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) Guy Ryder, cytowany przez agencję informacyjną Interfax 

Według MOP szkody wyrządzone przez pandemię okazały się większe niż przewidywano. Jeszcze w czerwcu bieżącego roku przewidywano, że, w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku, w 2021 roku utracone zostanie 3,5% czasu pracy, co jest równoznaczne z redukcją 100 mln miejsc pracy. W rzeczywistości mówimy o stracie na poziomie 4,3%, co oznacza równowartość 125 mln miejsc pracy. 

Eksperci podkreślają, że w krajach o wysokim poziomem dochodów sytuacja jest lepsza, bowiem mówimy o stracie na poziomie 3,6% czasu pracy w III kwartale 2021 roku. W krajach o niskim poziomie dochodów było to już 5,7%, natomiast w krajach z dochodami poniżej średnich – 7,3%. Zgodnie z analizą, najmniej ucierpiały rynki pracy krajów Europy i Azji Środkowej, a najwięcej – krajów arabskich. 


GUS: Polacy coraz rzadziej decydują się na emigrację

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport “Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2020″, z którego wynika, że Polacy coraz rzadziej decydują się na życie i pracę poza granicami naszego kraju – czytamy na portalu Money.pl. 

Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że w końcu 2020 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2 239 tys. stałych mieszkańców naszego kraju, tj. o 176 tys. (7,3%) mniej niż w 2019 roku. Najmocniej spadek zainteresowania migracją widoczny jest w kontekście Wielkiej Brytanii, gdzie zgodnie z szacunkami GUS odpływ polskich emigrantów wyniósł 24% (czyli około 164 tys.).  

W pozostałych krajach europejskich odnotowane zmiany były niewielkie: lekki spadek odnotowano m.in. we Włoszech i Szwecji. Niewielki wzrost liczby Polaków zaobserwowano natomiast w Irlandii i Niemczech (w obydwu państwach wzrost o 2 tys. w stosunku do roku 2019r oku). Większy wzrost odnotowano dla Holandii i Norwegii – odpowiednio 10 tys. (8%) i 9 tys. (10%).  

“O 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku. To największy roczny spadek od wejścia do UE. Efekt podobny do powrotów obserwowanych po kryzysie 2008-09” – poinformował Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 


Ukraina: Narodowy Bank Ukrainy aktualizuje prognozy dotyczące bezrobocia

Narodowy Bank Ukrainy przygotował raport dotyczący prognozy przewidywanego poziomu bezrobocia na Ukrainie. Zgodnie z najnowszymi danymi bezrobocie na 2021 rok ma wynieść 9,4% a nie, jak zakładano wcześniej, 9,1% – o tym 29 listopada poinformował portal RBK – Ukraina. 

W analizie podano również najnowsze prognozy na kolejne dwa lata, zgodnie z którymi w 2022 i 2023 roku bezrobocie ma wynieść 8,6% zamiast przewidywanego wcześniej 8,5%. W raporcie NBU podkreślono również, że według danych Państwowej Służby Zatrudnienia od marca 2021 roku liczba wakatów w ujęciu rocznym stale rośnie. Najmocniej widoczne jest to w sektorach, które znów mocno się ożywił, takich jak: usługi, handel i transport, przemysł, budownictwo. 

“Na prognozowanym horyzoncie sytuacja na rynku pracy ulegnie poprawie dzięki wzrostowi gospodarczemu. Stopa bezrobocia wkrótce powróci do neutralnego poziomu (8,5%) wraz z domykaniem się ujemnej luki PKB” – czytamy w raporcie. 


Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową