Opublikowano: 01.08.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
01.08.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (26 lipca – 01 sierpnia)

Przegląd informacji o pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 26 lipca – 01 sierpnia 2022 roku    


MRiPS: 358 tys. zatrudnionych uchodźców z Ukrainy

358 tys. uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na swój kraj, znalazło pracę w Polsce – poinformował 27 lipca portal Money.pl, powołując się na najnowsze dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MRiPS, do 27 lipca najwięcej, bo aż 79 tys. uchodźców, podjęło pracę w województwie mazowieckim. Kolejne województwa, w których uciekający przed wojną obywatele Ukrainy znaleźli zatrudnienie to m.in: dolnośląskie (37,9 tys.), łódzkie (35,2 tys.), wielkopolskie (33,3 tys.), warmińsko-mazurskie (10,9 tys.), lubelskie (10,6 tys.) oraz lubuskie (10,5 tys.). 

Jak wynika z danych Straży Granicznej, od 24 lutego do 1 sierpnia granicę z Polską przekroczyło ponad 5,179 mln uchodźców z Ukrainy. 


Zmiany w prawie dotyczące zatrudnienia cudzoziemców

W dniu 29 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 lipca 2022 r. w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – podał 29 lipca portal Gov.pl. 

Jak poinformował resort pracy, nowe rozwiązania zawarte w rozporządzeniu usprawniają postępowania związane z zatrudnieniem cudzoziemców w Polsce. Będzie to możliwe, dzięki wprowadzonym rozwiązaniom, które obejmują m.in: dostosowanie wzorów oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do przepisów ustawy wydłużających możliwość pracy na oświadczeniu do 24 miesięcy oraz usprawnienie procedury uzyskania informacji starosty (tzw. testu rynku pracy), poprzez skrócenie postępowania w sprawie wydania informacji starosty, gdy żaden bezrobotny nie jest chętny do pracy. 

Zgodnie z przekazaną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informacją, powyższe rozporządzenie zastąpi rozporządzenie z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń. 

Źródło: gov.pl

Niemal 40% mieszkańców Ukrainy straciło pracę w trakcie wojny

W ciągu ostatniego miesiąca liczba mieszkańców Ukrainy, którzy stracili pracę po rozpoczęciu wojny z Rosją, wzrosła do 39%. O tym świadczą wyniki badania socjologicznego przeprowadzonego przez grupę socjologiczną „Rating” – poinformował 27 lipca portal Ekonomiczna Prawda.  

Sondaż wykazał, że wśród osób, które miały pracę przed wojną, obecnie zatrudnionych jest tylko 59%. Spośród nich 34% pracuje w pełnym wymiarze godzin, 19% pracuje zdalnie lub w niepełnym wymiarze godzin, a 6% znalazło nową pracę. 

Wzrosła natomiast liczba mieszkańców Ukrainy, którzy stracili pracę – z 35% w czerwcu do 39% w lipcu. Wśród tych ostatnich przeważają mieszkańcy wschodnich obwodów, kobiety, najbiedniejsi, pracujący w sektorze prywatnym lub prowadzący własną działalność gospodarczą, a także osoby wewnętrznie przesiedlone. 

Połowa obecnie zatrudnionych otrzymuje pensję niższą od tej sprzed wojny o 10% lub więcej. U 43% pracujących wynagrodzenie nie uległo zmianie, a u 9% – wzrosło. Mimo to większość (57%) jest gotowa kontynuować pracę nawet w przypadku obniżenia wynagrodzenia, z kolei 40% będzie szukało nowej pracy. 

Źródło: Ekonomiczna Prawda
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową