Opublikowano: 02.05.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
02.05.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (25 kwietnia – 1 maja)

EWL - Tygodniowy przegląd 2-8 lutego

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 24 kwietnia – 1 maja 2023 roku      


Rzeczpospolita: Polska znalazła magnes na informatyków ze Wschodu

Już 74 tys. cudzoziemców przebywa w Polsce z wizą z programu Poland.Business Harbour (PBH), dzięki któremu nasz kraj może stać się globalnym hubem IT – poinformowała 28 kwietnia Rzeczpospolita. 

Rządowy program został uruchomiony jesienią 2020 roku. Jego celem jest zachęcenie do przeprowadzki do Polski specjalistów i firmy technologiczne ze Wschodu. Do końca marca 2023 przyciągnął nad Wisłę ponad 74,2 tys. ekspertów ICT wraz z rodzinami. Z ogłoszonego pod koniec zeszłego roku raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że deficyt kadr w IT szacowano na ok. 150 tys. etatów. 

– Dziesiątki tysięcy specjalistów napływających do Polski zwiększają nasze znaczenie na światowym rynku IT. Polska, zwłaszcza po inwazji Rosji na Ukrainę, stała się już dominującym hubem IT w regionie, a kolejni specjaliści podejmujący pracę w naszym kraju tylko wzmacniają tę pozycję – podkreślił Konrad Weiske, prezes giełdowej spółki Spyrosoft i wiceprezes Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA, komentując najnowsze dane o wynikach programu Poland.Business Harbour (PBH). 


Eksperci: sytuacja na rynku pracy jest dobra, chociaż pracodawcy muszą dbać o stabilizację zatrudnienia

Z rynku pracy płyną bardzo dobre dane o bezrobociu, jednak pracodawcy dbać o stabilizację zatrudnienia, bowiem możemy spodziewać się problemów z pracownikami sezonowymi w rolnictwie – podkreślili 27 kwietnia na antenie Polskiego Radia goście audycji “Rządy Pieniądza” Marek Kłoczko, prezes KIG i radca prawny Paweł Pelc. 

Prezes KIG, Marek Kłoczko, podkreślił, że choć Polska jest liderem, jeśli chodzi o niskie bezrobocie w Europie, bo wynosi ono 2,8%, to wciąż należy pamiętać, że rozkłada bezrobocia w naszym kraju ma zróżnicowany charakter pod kątem terytorialnym i branżowym. Ekspert podkreślił, że w naszym kraju są regiony, gdzie pozostaje ono wysokie. Dotyczy to również niektórych zawodów i branż – w niektórych wciąż odczuwalny jest ogromny deficyt pracowników. 

Paweł Pelc, radca prawny, stwierdził, że drastycznych zmian, jeśli chodzi o bezrobocie raczej nie będzie, ale rynkowi pracy trzeba się uważnie przyglądać. Ekspert podkreślił, że w związku z polityką klimatyczną możemy spodziewać się kolejnych obciążeń nakładanych na przedsiębiorców i gospodarstwa domowe.  


Infor.pl: Problemy migracyjne w Unii Europejskiej  

W UE jest problem z migracją pracowników – czytamy w artykule, opublikowanym 28 kwietnia na portalu Infor.pl. Dane UE pokazują, że w 2019 roku ok. 48% wysoko wykwalifikowanych migrantów pracowało na stanowiskach wymagających niskich lub średnich kwalifikacji, w porównaniu z 20% obywateli UE.  

“Okazuje się, że najbardziej powszechną formą zatrudnienia jest praca jako osoba sprzątająca lub pomoc domowa” – czytamy w artykule.  

Paradoksalnie przedsiębiorcy, szczególnie z branży budowlanej (aż 43%) czy branży IT (62%), potrzebują doświadczonych, z wiedzą i doświadczeniem – wysoko wykwalifikowanych pracowników. Przedsiębiorcy zgłaszają braki kadrowe, bo pracownicy się przebranżawiają – nawet kosztem wykonywania prac niżej sytuowanych, ale za granicą i lepiej wynagradzanych. 

Źródło: Infor.pl
Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową