Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 25 – 31 stycznia 2022 roku
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach: to bardzo dobry krok, lecz wciąż jest nad czym pracować
W sobotę 29 stycznia 2022 roku weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. “Podobna rewolucja w naszym kraju miała miejsce 15 lat temu, w momencie wprowadzenia uproszczonego trybu zatrudnienia obywateli z 6 państw na podstawie tzw. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca” – podkreślił 29 stycznia Marcin Kołodziejczyk, dyrektor działu rekrutacji międzynarodowych EWL Group, w komentarzu dla portalu PulsHR.pl.
Przypomnijmy, że do rozwiązań wprowadzonych przez nowelę należy m.in.: wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy na oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi z 6 do 24 miesięcy. Ekspert EWL Group zaznaczył, że proponowane przez rząd zmiany to rewolucyjny ruch w stronę uproszczenia procedur związanych z przedłużaniem cudzoziemcom możliwości pracy i pobytu w Polsce, lecz wciąż jest to zaledwie pierwszy krok.
– Choć zmiany te są zdecydowanym usprawnieniem w kontekście zasad obowiązujących wcześniej, to wciąż jest nad czym pracować, ponieważ jesteśmy obecnie świadkami globalnej walki o pracowników. – dodał Marcin Kołodziejczyk. Zdaniem eksperta kolejnym krokiem powinna być przede wszystkim digitalizacja całego procesu legalizacji – od przedłużenia pobytu cudzoziemców, po wydawanie tzw. “kart pobytu” w e-wersji.
Padł rekord liczby wystawionych obcokrajowcom zezwoleń na pracę w Polsce
W 2021 roku padł rekord liczby wystawionych obcokrajowcom zezwoleń na pracę w Polsce i oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. Bez nich liczba wakatów byłaby dużo większa – podała 25 stycznia Rzeczpospolita.
Według najnowszych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w zeszłym roku wystawiono prawie 3 mln różnych zezwoleń na pracę, na czele z uproszczonymi oświadczeniami pozwalającymi zatrudnić pracowników ze Wschodu, w tym głównie z Ukrainy i Białorusi.
Rekordowy wynik będący efektem gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na pracowników komentują eksperci. – Druga połowa 2021 roku była okresem eksplozji zapotrzebowania na pracowników transgranicznych, przede wszystkim z Ukrainy. Polscy przedsiębiorcy w tym okresie gorączkowo rozglądali się za pracownikami – potwierdził na łamach Rzeczpospolitej Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL Group.
Andrzej Korkus, prezes EWL Group w wypowiedzi dla Pulsu Biznesu podkreślił, że mamy do czynienia z gigantyczną presję na rynek pracy oraz rekordowe zapotrzebowanie na pracowników. – Składa się na to kilka czynników: pandemia COVID-19, zakumulowany popyt z zeszłego roku i odblokowane możliwości produkcyjne – wyjaśnił ekspert.
Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego poinformował, że nigdy wcześniej nie została wystawiona tak duża pula zezwoleń na pracę, oświadczeń o powierzeniu zatrudnienia i pracy sezonowej, jak w 2021 r. – Na koniec III kw. 2021 rok w Polsce było 153,5 tys. nieobsadzonych miejsc pracy. Bez pracy cudzoziemców ta liczba mogłaby być nawet trzy–cztery razy wyższa. – zaznaczył zastępca dyrektora PIE.
Narodowy Bank Ukrainy opublikował najnowsze dane dotyczące bezrobocia
Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zaktualizował prognozę dotyczącą bezrobocia na Ukrainie zgodnie z metodologią Międzynarodowej Organizacji Pracy – poinformował o tym 28 stycznia portal RBK-Ukraina w nawiązaniu do „Raportu o inflacji” Narodowego Banku Ukrainy.
Według danych NBU w 2021 roku poziom bezrobocia wyniósł 9,8% zamiast, zgodnie ze wcześniejszymi przewidywaniami, 9,4%. Prognoza na 2022 rok pogorszyła się z 8,6% do 9,1%, zaś na rok 2023 z 8,6% do 8,9% Jak zaznaczono w raporcie, dalszy wzrost gospodarczy będzie stymulować wzrost popytu na pracę w nadchodzących miesiącach.
Zgodnie z danymi Państwowej Służby Statystycznej stopa bezrobocia na Ukrainie w III kwartale 2021 roku wyniosła 9,2% zaś liczba bezrobotnych w wieku 15-70 lat wyniosła 1,6 mln osób.