Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 24 – 30 stycznia 2023 roku
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
28 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Przepisy regulują m.in. kwestie dotyczące zasad pobytu obywateli Ukrainy w Polsce – poinformował 30 stycznia portal gov.pl.
Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa obowiązywać będzie od dnia następującego po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, jednak część jej przepisów wejdzie w życie później. Nowelizacja reguluje wiele kwestii związanych z pobytem i funkcjonowaniem uchodźców z Ukrainy w Polsce. Jedną z istotniejszych kwestii jest ustanowienie 30-dniowego terminu na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL, a także wydłużenie legalności pobytu obywateli Ukrainy, którzy mieszkali w Polsce zgodnie z prawem przed wojną, do 24 sierpnia 2023 roku.
Branża TSL wypracowała niemal 6% PKB Polski
Firmy z branży transportu, spedycji i logistyki pozostają jedną z najważniejszych części polskiej gospodarki. W 2021 roku branża TSL wypracowała 5,7% polskiego PKB – wynika z opublikowanego na początku roku raportu “Branża TSL w obliczu autonomizacji i wojny” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Według danych zawartych w raporcie firmy z branży TSL zatrudniały w 2021 roku 951 tys. osób. Oznacza to, że w branży tej znalazło zatrudnienie 6% polskiej siły roboczej. Autorzy raportu podali, że 51% pracowników sektora zajmuje się drogowym transportem towarów, 16% magazynowaniem, a 11% usługami kurierskimi i pocztowymi. Z opracowania wynika również, że Polska staje się ważnym punktem logistycznym na mapie Europy – polscy kierowcy przewieźli blisko 20% towarów na rynku wewnątrzunijnym, zajmując w tej kategorii pierwsze miejsce. W raporcie podkreślono również, że wybuch wojny w Ukrainie nie spowodował masowego odpływu pracowników z Ukrainy zatrudnionych w branży transportowej.
Niemcy: 2 miliony wakatów. Rząd zapowiada reformy
Liczba wakatów w Niemczech osiągnęła rekordową liczbę 2 milionów. Pracownicy z zagranicy, którzy starają się o uznanie kwalifikacji, natrafiają jednak na potężne trudności, a sama procedura nierzadko trwa półtora roku – poinformował 29 stycznia portal Deutsche Welle.
Taki stan rzeczy nie tylko niepokoi pracodawców, którzy skarzą się na trudności w zapełnianiu wakatów, ale również wzbudza niezadowolenie osób, które przyjechały do Niemiec z zamiarem podjęcia pracy. Według Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) niezbędne jest jak najszybsze wprowadzenie reform. W przygotowanym przez DIHK opracowaniu dot. niemieckiego rynku pracy wpływ na trudności w pozyskiwaniu pracowników mają między innymi kwestie biurokratyczne, w tym niewystarczająca cyfryzacja urzędów.
Konieczność walki z niekorzystnym trendem dostrzega niemiecki rząd. Niemiecki minister gospodarki, Robert Habeck zapowiedział szereg ustaw, których celem jest zwiększenie atrakcyjności niemieckiego rynku pracy wśród zagranicznych pracowników.