Opublikowano: 30.01.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
30.01.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (24 – 30 stycznia)

Plnění výrobních zakázek a nábor zaměstnanců

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 24 – 30 stycznia 2023 roku      


Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

28 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Przepisy regulują m.in. kwestie dotyczące zasad pobytu obywateli Ukrainy w Polsce – poinformował 30 stycznia portal gov.pl. 

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa obowiązywać będzie od dnia następującego po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, jednak część jej przepisów wejdzie w życie później. Nowelizacja reguluje wiele kwestii związanych z pobytem i funkcjonowaniem uchodźców z Ukrainy w Polsce. Jedną z istotniejszych kwestii jest ustanowienie 30-dniowego terminu na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL, a także wydłużenie legalności pobytu obywateli Ukrainy, którzy mieszkali w Polsce zgodnie z prawem przed wojną, do 24 sierpnia 2023 roku. 


Branża TSL wypracowała niemal 6% PKB Polski

Firmy z branży transportu, spedycji i logistyki pozostają jedną z najważniejszych części polskiej gospodarki. W 2021 roku branża TSL wypracowała 5,7% polskiego PKB – wynika z opublikowanego na początku roku raportu “Branża TSL w obliczu autonomizacji i wojny” Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Według danych zawartych w raporcie firmy z branży TSL zatrudniały w 2021 roku 951 tys. osób. Oznacza to, że w branży tej znalazło zatrudnienie 6% polskiej siły roboczej.  Autorzy raportu podali, że 51% pracowników sektora zajmuje się drogowym transportem towarów, 16% magazynowaniem, a 11% usługami kurierskimi i pocztowymi. Z opracowania wynika również, że Polska staje się ważnym punktem logistycznym na mapie Europy – polscy kierowcy przewieźli blisko 20% towarów na rynku wewnątrzunijnym, zajmując w tej kategorii pierwsze miejsce. W raporcie podkreślono również, że wybuch wojny w Ukrainie nie spowodował masowego odpływu pracowników z Ukrainy zatrudnionych w branży transportowej.


Niemcy: 2 miliony wakatów. Rząd zapowiada reformy

Liczba wakatów w Niemczech osiągnęła rekordową liczbę 2 milionów. Pracownicy z zagranicy, którzy starają się o uznanie kwalifikacji, natrafiają jednak na potężne trudności, a sama procedura nierzadko trwa półtora roku – poinformował 29 stycznia portal Deutsche Welle. 

Taki stan rzeczy nie tylko niepokoi pracodawców, którzy skarzą się na trudności w zapełnianiu wakatów, ale również wzbudza niezadowolenie osób, które przyjechały do Niemiec z zamiarem podjęcia pracy. Według Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) niezbędne jest jak najszybsze wprowadzenie reform. W przygotowanym przez DIHK opracowaniu dot. niemieckiego rynku pracy wpływ na trudności w pozyskiwaniu pracowników mają między innymi kwestie biurokratyczne, w tym niewystarczająca cyfryzacja urzędów.  

Konieczność walki z niekorzystnym trendem dostrzega niemiecki rząd. Niemiecki minister gospodarki, Robert Habeck zapowiedział szereg ustaw, których celem jest zwiększenie atrakcyjności niemieckiego rynku pracy wśród zagranicznych pracowników. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową