Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 24 – 30 maja 2022 roku
GUS: Bezrobocie w Polsce cały czas spada
Stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu spadła do 5,2% z odnotowanego w marcu poziomu 5,4% – podał 25 maja portal Money.pl powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.
Według GUS liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w kwietniu w polskich urzędach pracy wynosiła 878 tys. osób, czyli o 22 tys. mniej niż w marcu. Zgodnie z przygotowanym przez GUS zestawieniem, najniższa stopa bezrobocia jest w Wielkopolsce i wynosi 2,9%. Tuż za nią jest Śląsk (4,2 %) oraz Małopolska (4,4%). Najwyższy poziom bezrobocia odnotowano na Warmii i Mazurach (8,3%), Podkarpaciu (7,8%) oraz w Kujawsko-Pomorskiem (7,3%).
Straż Graniczna podała nowe dane odnośnie do ruchu na granicy z Ukrainą
29 maja funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 25,2 tys. podróżnych – o tym poinformowała 30 maja na Twitterze Straż Graniczna.
Według szacunków polskich służb granicznych, od początku wojny funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,7 mln osób. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę z Polski do Ukrainy zdecydowało się powrócić łącznie 1,696 mln osób, zaś tylko 29 maja z naszego kraju do Ukrainy wyjechało 28,6 tys. podróżnych.
MRiPS: Nadchodzą ułatwienia w opiece nad dziećmi i nauce języka polskiego dla uchodźców
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jednym z ułatwień jest możliwość sprawowania opieki przez dziennego opiekuna nad ukraińskimi dziećmi w wieku od trzech do pięciu lat – podał 24 maja portal Bankier.pl.
Prócz powyższego ułatwienia, w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw ma również znaleźć się pomoc w rozwiązaniu problemu nieznajomości języka polskiego wśród uchodźców. Według specjalnego raportu Platformy Migracyjnej EWL “Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” zaledwie 9% ankietowanych może pochwalić się dobrą lub bardzo dobrą znajomością naszego języka.
“Dlatego wprowadzamy do ustawy ułatwienia związane z nauką języka polskiego, która będzie organizowana przez publiczne służby zatrudnienia i będzie mogła być zlecana na uproszczonych zasadach innym podmiotom, które te szkolenia będą przeprowadzały” – zapowiedziała minister Marlena Maląg.