Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 23 – 29 sierpnia 2022 roku
Na polskim rynku pracy zatrudniono już 430 tys. uchodźców z Ukrainy
Na podstawie nowych, uproszczonych przepisów pracodawcy zgłosili zatrudnienie około 430 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego – poinformował 26 sierpnia portal Forsal.pl, powołując się na słowa wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisław Szweda.
Wiceminister podkreślił, że pracodawcy zgłosili zatrudnienie 430 tys. osób, zgodnie z uproszczonymi przepisami, które gwarantują uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy dostęp do polskiego rynku pracy oraz rejestrację w powiatowym urzędzie pracy.
Wspomniana ustawa zakłada również nadanie ukraińskim uchodźcom numeru PESEL. Dotychczas numer PESEL otrzymało 1,3 mln Ukraińców. Jak podkreślił wiceminister, w sferze socjalnej korzystają oni z takich samych uprawnień, jak obywatele polscy.
Holandia: Co czwarty ukraiński uchodźca znalazł zatrudnienie
Eksperci wskazują, że Ukraińcy integrują się na holenderskim rynku pracy znacznie szybciej niż obywatele innych krajów starający się o azyl – poinformował 23 sierpnia portal PulsHR.pl, powołując się na holenderskie radio BNR.
Zgodnie z danymi Holenderskiego Urzędu Pracy na 75 tys. zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy, ponad 31 tys. znalazło już pracę. Ukraińcy uchodźcy znajdują zatrudnienie przede wszystkich w branży hotelarskiej, rolnictwie i ogrodnictwie, zaś ich aktywizacji na holenderskim rynku pracy sprzyja fakt, że obywatele Ukrainy nie potrzebują zezwolenia, by móc natychmiast rozpocząć pracę.
Wielka Brytania: 42% uchodźców z Ukrainy podjęło pracę
Odsetek ukraińskich uchodźców wojennych w Wielkiej Brytanii, którzy podjęli pracę, zwiększył się z 9% w kwietniu do 42% na początku sierpnia – poinformował 27 sierpnia portal WNP.pl, powołując się na wyniki badania opublikowanego przez brytyjski urząd statystyczny ONS.
Celem badania ONS ma być sprawdzenie, w jaki sposób w Wielkiej Brytanii odnajdują się uchodźcy z Ukrainy. Według statystyk brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, do tej pory przyjechało ich 118 tys., zaś 93% tych, którzy brali udział w przeprowadzonym w kwietniu pierwszym badaniu, nadal przebywa w Wielkiej Brytanii.
Niemal połowa respondentów (47%) deklaruje chęć pozostania w kraju przynajmniej rok, zaś 28% – przez co najmniej trzy lata. 42% ankietowanych potwierdza, że podjęło zatrudnienie i w przypadku aż 63% z nich jest to praca stała. Taki sam odsetek wskazał, że pracuje w innym sektorze niż przed wybuchem wojny w Ukrainie.
Brak pracowników może spowodować falę bankructw niemieckich firm
Restauracje, firmy budowlane i handel coraz dotkliwiej odczuwają problem braku rąk do pracy – podał 26 sierpnia portal Deutsche Welle, powołując się na Die Welt.
Według szacunków Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) w sektorze budowlanym nieobsadzonych jest obecnie 250 tysięcy miejsc pracy. Branża ta potrzebuje przede wszystkim pracowników wykwalifikowanych i specjalistów.
Michael Gilka, dyrektor Federalnego Związku Średnich Przedsiębiorstw Budowlanych (BVMB) w Niemczech stwierdził, że w związku z brakiem wykwalifikowanych pracowników “sytuacja w branży jest krytyczna”.
Z równie trudną sytuacją boryka się branża turystyczna i gastronomiczna Niemiec. Według Niemieckiego Związku Hotelarzy i Restauratorów (Dehoga) w całym kraju nieobsadzonych pozostaje około 80 tys. miejsc pracy w tych sektorach.